TK
Rzecznik Generalny TS UE o świadczeniach socjalnych dla obywateli innych państw UE
Melchior Wathelet| Niemcy| obywatel państwa UE| państwa członkowskie| świadczenia społeczne| Trybunał Sprawiedliwości UE
włącz czytnikPo pierwsze, obywatel państwa członkowskiego przybywający na terytorium innego państwa członkowskiego i przebywający tam (przez okres krótszy niż trzy miesiące lub przez okres dłuższy niż trzy miesiące) bez zamiaru poszukiwania tam pracy może - jak orzekł Trybunał w wyroku Dano - zostać wyłączony z kręgu osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń z zakresu pomocy społecznej, w celu utrzymania równowagi finansowej w ramach krajowego systemu zabezpieczenia społecznego.
Po drugie, takie wyłączenie jest również uzasadnione, z tych samych powodów, w przypadku obywatela państwa członkowskiego przybywającego na terytorium innego państwa członkowskiego w celu poszukiwania tam pracy.
Po trzecie, natomiast, w odniesieniu do obywatela państwa członkowskiego, który przebywa przez okres dłuższy niż trzy miesiące na terytorium innego państwa członkowskiego i który był tam zatrudniony, rzecznik generalny uważa, że nie można automatycznie odmówić mu wypłaty spornych świadczeń.
Co prawda obywatel Unii, który prowadził na terytorium krajowym działalność zawodową przez okres poniżej roku może, zgodnie z prawem Unii, utracić status pracownika po upływie sześciu miesięcy bezrobocia (w przypadku N. Alimanovic i jej córki, Sonity, nastąpiło to w grudniu 2011 r.).
Niemniej jednak, automatyczne wyłączenie obywatela Unii z kręgu podmiotów uprawnionych do korzystania ze świadczeń z zakresu pomocy społecznej, takich jak sporne świadczenia w postępowaniu przed sądem krajowym w okresie następującym po upływie sześciomiesięcznego okresu niezamierzonego bezrobocia, następującego po okresie działalności zarobkowej trwającym krócej niż rok, bez umożliwienia temu obywatelowi wykazania istnienia rzeczywistego związku z przyjmującym państwem członkowskim, jest niezgodne z zasadą równego traktowania5.
W tym względzie , poza okolicznościami wynikającymi z kontekstu rodzinnego (jak na przykład uczęszczanie dzieci do szkoły), rzeczywiste i efektywne poszukiwanie pracy w rozsądnym okresie jest okolicznością mogącą wykazać istnienie takiego związku z przyjmującym państwem członkowskim. Świadczenie pracy w przeszłości, względnie okoliczność znalezienia nowej pracy po złożeniu wniosku o przyznanie świadczeń społecznych, również powinny zostać uwzględnione dla tych celów.
Wykraczając poza zakres pytań przedstawionych przez Bundessozialgericht, M. Wathelet podkreślił, że jeśli zostanie wykazane, że Valentina i Valentino Alimanovic uczęszczają regularnie do szkoły położonej w Niemczech (czego ustalenie należy do sądu krajowego),
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.