TKSKOK-i nie składają broni

Adam Jedliński| Bankowy Fundusz Gwarancyjny| Bronisław Komorowski| Grzegorz Bierecki| KNF| Lech Kaczyński| nowelizacja| SKOK| Sławomir Neumann| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
SKOK-i nie składają broni

SKOK-i, tak jak banki, są jedynymi instytucjami w Polsce upoważnionymi do prowadzenia działalności depozytowo-kredytowej i wykonują zgodnie z ustawą. Łączenie działalności SKOK-ów z piramidami finansowymi typu Amber Gold jest krzywdzące dla 2,5 mln członków kas, którzy są ich współwłaścicielami - uważa Grzegorz Bierecki, senator PiS i prezes Kasy Krajowej SKOK, który wystąpił 27 sierpnia na konferencji prasowej.

Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych nadaje się do kosza - powiedział Bierecki. Zdaniem przedstawicieli SKOK-ów nowe przepisy mają upodobnić kasy do banków i zlikwidować ich samodzielność.

Projekt przewiduje m.in. objęcie depozytów zgromadzonych w SKOK-ach gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W uzasadnieniu posłowie PO wskazali, że celem proponowanej przez nich zmiany jest m.in. wprowadzenie specjalnych regulacji w zakresie zwiększenia stabilności SKOK-ów oraz określenie zasad utworzenia i funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów zgromadzonych na rachunkach SKOK-ów.

- Przez ostatnie dwa tygodnie spółdzielcze kasy były wywoływane w mediach przez polityków, którzy bezzasadnie łączyli działalność kas z działalnością piramid finansowych typu Amber Gold. Szczęśliwie głos zabrała Komisja Nadzoru Finansowego, która prostowała te nieuprawnione stwierdzenia - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.

Grzegorz Bierecki przypomniał, że SKOK-i działają na podstawie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 1995 roku. Ustawa to będzie obowiązywać do 27 października 2012 roku. Od tego dnia wejdzie w życie jej nowelizacja z 2009 roku.

- Kojarzenie kas z piramidami finansowymi, czy też jakąkolwiek nieuregulowaną formą działalności jest całkowicie nieuzasadnione i krzywdzące dla wszystkich tych, którzy pracują w kasach, często pracują społecznie. Jest to także uwłaczające 2,5 mln członków kas, którzy są współwłaścicielami SKOK-ów - dodał.

Prezes zwrócił też uwagę, że jeszcze nie weszła w życie nowelizacja ustawy przeprowadzona przez Sejm ubiegłej kadencji a już powstał kolejny projekt. - Ustawa, która ma wejść w życie zasłużyła na miano największej w historii skarg do Trybunału Konstytucyjnego RP. Zaskarżone zostały aż 72 przepisy. To świadczy o jakości prawa, które zostało przygotowane dla 2,5 mln obywateli - podkreślił.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.