TK
SKOK-i nie składają broni
Adam Jedliński| Bankowy Fundusz Gwarancyjny| Bronisław Komorowski| Grzegorz Bierecki| KNF| Lech Kaczyński| nowelizacja| SKOK| Sławomir Neumann| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnikSKOK-i, tak jak banki, są jedynymi instytucjami w Polsce upoważnionymi do prowadzenia działalności depozytowo-kredytowej i wykonują zgodnie z ustawą. Łączenie działalności SKOK-ów z piramidami finansowymi typu Amber Gold jest krzywdzące dla 2,5 mln członków kas, którzy są ich współwłaścicielami - uważa Grzegorz Bierecki, senator PiS i prezes Kasy Krajowej SKOK, który wystąpił 27 sierpnia na konferencji prasowej.
Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych nadaje się do kosza - powiedział Bierecki. Zdaniem przedstawicieli SKOK-ów nowe przepisy mają upodobnić kasy do banków i zlikwidować ich samodzielność.
Projekt przewiduje m.in. objęcie depozytów zgromadzonych w SKOK-ach gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W uzasadnieniu posłowie PO wskazali, że celem proponowanej przez nich zmiany jest m.in. wprowadzenie specjalnych regulacji w zakresie zwiększenia stabilności SKOK-ów oraz określenie zasad utworzenia i funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów zgromadzonych na rachunkach SKOK-ów.
- Przez ostatnie dwa tygodnie spółdzielcze kasy były wywoływane w mediach przez polityków, którzy bezzasadnie łączyli działalność kas z działalnością piramid finansowych typu Amber Gold. Szczęśliwie głos zabrała Komisja Nadzoru Finansowego, która prostowała te nieuprawnione stwierdzenia - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.
Grzegorz Bierecki przypomniał, że SKOK-i działają na podstawie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 1995 roku. Ustawa to będzie obowiązywać do 27 października 2012 roku. Od tego dnia wejdzie w życie jej nowelizacja z 2009 roku.
- Kojarzenie kas z piramidami finansowymi, czy też jakąkolwiek nieuregulowaną formą działalności jest całkowicie nieuzasadnione i krzywdzące dla wszystkich tych, którzy pracują w kasach, często pracują społecznie. Jest to także uwłaczające 2,5 mln członków kas, którzy są współwłaścicielami SKOK-ów - dodał.
Prezes zwrócił też uwagę, że jeszcze nie weszła w życie nowelizacja ustawy przeprowadzona przez Sejm ubiegłej kadencji a już powstał kolejny projekt. - Ustawa, która ma wejść w życie zasłużyła na miano największej w historii skarg do Trybunału Konstytucyjnego RP. Zaskarżone zostały aż 72 przepisy. To świadczy o jakości prawa, które zostało przygotowane dla 2,5 mln obywateli - podkreślił.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
SKOK-i przed Trybunałem: dwa artykuły niekonstytucyjne, z interpelacją w tle
Jak Sejm wykonywał wyrok TK w sprawie ustawy o SKOK
Objęcie SKOK państwowym nadzorem KNF
MF: trzeba uregulować zasady gwarantowania depozytów w SKOK-ach
SKOK-i przegłosowane w Senacie
Prezydent podpisał nowelę ustawy o SKOK-ach
SKOK-i jeszcze walczą o zachowanie niezależności
O awanturze wokół SKOK-ów
Coraz trudniejsze bilanse SKOK-ów
TK: wyrok w sprawie SKOK - pełny komunikat z omówieniem uzasadnienia
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.