TK



Toga sędziowska

Blachownia| długi szpitali| Janusz Krakowian| NFZ| NSA| NSZZ "Solidarność"| powiat częstochowski| SPZOZ| uchwała rady powiatu| WSA

włącz czytnik
Toga sędziowska

17 września 2008 roku Rada powiatu [częstochowskiego –red.] podjęła uchwałę zezwalającą na wydzierżawienie budynków szpitala, które są własnością powiatu. W październiku 2008 ogłoszony został przetarg, w wyniku którego  wyłoniono firmę mającą prowadzić szpital na powiatowym majątku. W dniu 17 grudnia 2008 roku podpisano umowę dzierżawy szpitala, która miała wejść w życie po zaprzestaniu działalności medycznej przez SP ZOZ. Dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z dzierżawcą podjęliśmy działania zmierzające do likwidacji SP ZOZ-u. Otwierając wcześniej procedurę likwidacyjną, narazilibyśmy się na likwidację SP ZOZ-u, w konsekwencji na spłatę jego zadłużenia i konieczność poniesienia sporych wydatków inwestycyjnych. Na to powiatu nie było stać. By uniknąć takiej sytuacji procedurę rozpoczęliśmy od wyłonienia dzierżawcy. W  następnej kolejności rada, po dokonaniu wszelkich zalecanych prawem procedur, 30 stycznia 2009 roku podjęła uchwałę likwidacyjną SP ZOZ w Blachowni.

W uchwale tej zastosowaliśmy się do wszelkich wymaganych prawem zapisów przewidzianych w art. 60 i 43 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 o Zakładach Opieki Zdrowotnej. Zawarliśmy  w niej wszystkie przewidziane prawem zapisy, także te mówiące o dacie rozpoczęcia (1 kwietnia 2009) i zakończenia likwidacji (do 31 grudnia 2009). Zgodnie z zapisami uchwały, wyłoniony w przetargu dzierżawca przejął szpital wraz z kontraktem NFZ od dnia 1 maja 2009 roku, a więc tak jak przewiduje prawo - w trzy miesiące od pojęcia uchwały likwidacyjnej. NSZZ Solidarność zaskarżył naszą uchwałę do WSA w Gliwicach. Wyrokiem z dnia 16 marca 2010 r. roku skarga została oddalona. NSZZ Solidarność złożył więc skargę kasacyjną do NSA a ten w dniu 6 października 2010 r. unieważnił uchwałę. Ponad dziewięć miesięcy od zakończenia likwidacji SP ZOZ, która nastąpiła 22 grudnia 2009, po spłaceniu wszystkich zobowiązań SP ZOZ-u przez Powiat – NSA uchwałę unieważnił. Uchwałę, której działania nikt nie wstrzymał, bo zgodnie z  prawem (art.61 §1 Ustawa o postępowaniu przed Sądami Administracyjnymi), zaskarżenie uchwały nie wstrzymuje jej działania. Unieważniono uchwałę, która faktycznie sama się wyeliminowała z obrotu prawnego, bo wszystkie terminy w niej zapisane już dawno upłynęły, a wszystkie inne zapisy zostały wykonane. Zgodnie z przepisami prawa (art. 193 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), w ciągu 30 dni NSA powinien z urzędu uzasadnić swoje orzeczenie.

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.