TK
W Luksemburgu o kostce Rubika
ETS| kostka Rubika| ochrona patentowa| OHIM| Trybunał Sprawiedliwości UE| Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego| znak towarowy
włącz czytnikSąd Unii Europejskiej (będący sądem Trybunału Sprawiedliwości UE) orzekł 25 listopada, że kształt kostki Rubika podlega rejestracji w charakterze wspólnotowego znaku towarowego. Graficzne przedstawienie tego sześcianu nie ukazuje rozwiązania technicznego uniemożliwiającego jego ochronę jako znaku towarowego.
Na wniosek Seven Towns, spółki brytyjskiej, która zarządza w szczególności prawami własności intelektualnej związanymi z „kostką Rubika”, w 1999 r. Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) zarejestrował kształt tego sześcianu jako trójwymiarowy wspólnotowy znak towarowy dla „układanek trójwymiarowych”.
W 2006 r. spółka Simba Toys, niemiecki producent zabawek, złożyła do OHIM wniosek o unieważnienie prawa do trójwymiarowego znaku towarowego, w szczególności ze względu na to, że zawiera on rozwiązanie techniczne polegające na zdolności rotacji, natomiast takie rozwiązanie może być chronione wyłącznie w charakterze patentu, a nie jako znak towarowy. Z uwagi na to, że OHIM oddalił ten wniosek, spółka Simba Toys wniosła do Sądu skargę mającą na celu stwierdzenie nieważności decyzji OHIM1.
W ogłoszonym dzisiaj wyroku Sąd oddalił skargę spółki Simba Toys.
W pierwszej kolejności Sąd stwierdził, że zasadniczymi właściwościami spornego znaku towarowego są, po pierwsze, sam sześcian, oraz, po drugie, struktura siatki, którą ukazano na każdej z powierzchni tego sześcianu. Według Sądu, grube czarne linie, które stanowią część tej struktury i widnieją na trzech przedstawieniach sześcianu, dzieląc na kwadraty ich wewnętrzne części nie odnoszą się w żaden sposób do zdolności rotacji indywidualnych elementów sześcianu, a zatem nie spełniają żadnej funkcji technicznej.
Zdolność rotacji wertykalnych i horyzontalnych pasków kostki Rubika nie wynika bowiem ani z czarnych linii, ani ze struktury siatki, lecz z wewnętrznego mechanizmu znajdującego się w sześcianie, niewidocznego na jego graficznych przedstawieniach. W konsekwencji nie można odmówić rejestracji kształtu kostki Rubika jako wspólnotowego znaku towarowego ze względu na to, że odzwierciedla on funkcję techniczną.
W drugiej kolejności Sąd wskazał, że sporny znak towarowy nie uprawnia właściciela do zakazania osobom trzecim wprowadzania do obrotu wszelkiego rodzaju układanek trójwymiarowych posiadających zdolność rotacji. Sąd podkreślił, że wyłączność wprowadzania do obrotu przysługująca właścicielowi ogranicza się do układanek trójwymiarowych mających kształt sześcianu, na którego powierzchniach ukazano strukturę siatki.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETS o zającu z czekolady (z czerwoną wstążką)
Shakespeare wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej!
ETS wydał wyrok w sprawie niedźwiedzia polarnego
Znak towarowy a kształt użytkowy – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UE: Opinie rzecznika generalnego w sprawach patentu europejskiego
Trybunał Sprawiedliwości za europejską ochroną patentową
Sąd Unii Europejskiej o krokodylu i kajmanie
Trybunał Sprawiedliwości UE: Rzecznik M. Szpunar o znaku towarowym "kostka Rubika"
Trybunał Sprawiedliwości UE: zarządca placu targowego odpowiada za handel podróbkami
Trybunał Sprawiedliwości UE o kostce Rubika
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.