TK
Znak towarowy a kształt użytkowy – wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
ETS| Hoge Raad der Nederlanden| Holandia| istotne cechy towarów| ochrona własności intelektualnej| prawa autorskie| znak towarowy
włącz czytnikRejestracja w charakterze znaku towarowego kształtu wynikającego z funkcji towaru, jak również kształtów mogących nadać różne istotne wartości towarowi posiadającemu kilka istotnych cech może być wykluczona na podstawie prawa Unii, orzekł 18 września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zastrzeżenie takich kształtów na rzecz jednego tylko podmiotu gospodarczego doprowadziłoby do przyznania monopolu na istotne cechy towarów, ze szkodą dla celu w postaci ochrony znaków towarowych.
Prawo Unii[1] zakazuje, między innymi, rejestracji znaku składającego się wyłącznie z kształtu zwiększającego znacznie wartość towaru lub wynikającego z charakteru samego towaru.
Peter Opsvik opracował krzesełko dziecięce o nazwie „Tripp Trapp”. Krzesełko to składa się z ukośnych podpórek, na których umocowane są jego elementy oraz z podpórek i poprzeczek w kształcie litery „L”, które nadają mu wysoki stopień oryginalności. W 1972 r. grupa Stokke, do której należą między innymi norweska spółka Stokke A/S oraz niderlandzka spółka Stokke Nederland BV, wprowadziła krzesełko Tripp Trapp na rynek. Prawa własności intelektualnej w odniesieniu do omawianego kształtu przysługują również Peterowi Opsvikowi i norweskiej spółce Peter Opsvik A/S.
W 1998 r. Stokke A/S dokonała w urzędzie własności intelektualnej Beneluksu zgłoszenia trójwymiarowego znaku towarowego mającego wygląd krzesełka dziecięcego „Tripp Trapp”. Znak towarowy został zarejestrowany na jej firmę dla „krzeseł, w szczególności krzeseł dziecięcych”. Znak towarowy przedstawiał następujący kształt:
[Tymczasem] niemiecka spółka Hauck GmbH & Co. KG produkuje i dystrybuuje artykuły dziecięce, w tym dwa modele krzesełek oznaczone przez nią „Alpha” i „Beta”. Stokke A/S, Stokke Nederland BV, Peter Opsvik i Peter Opsvik A/S wnieśli powództwo przeciwko spółce Hauck twierdząc, że sprzedaż krzesełek „Alpha” i „Beta” narusza ich prawa autorskie oraz prawa wywodzone z zarejestrowanego znaku towarowego. Spółka Hauck wniosła powództwo wzajemne, domagając się w szczególności unieważnienia prawa do znaku towarowego. W 2000 r. sąd niderlandzki uwzględnił powództwo Stokke i Opsvika w zakresie naruszenia praw autorskich, jednocześnie jednak unieważniając rejestrację znaku towarowego zgodnie z żądaniem spółki Hauck.
Hoge Raad der Nederlanden (sąd najwyższy Niderlandów), do którego wpłynęła skarga kasacyjna, przedłożył Trybunałowi Sprawiedliwości pytania prejudycjalne dotyczące podstaw odmowy rejestracji znaku składającego się z kształtu lub unieważnienia takiej rejestracji.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETS o zającu z czekolady (z czerwoną wstążką)
Shakespeare wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej!
ETS wydał wyrok w sprawie niedźwiedzia polarnego
NSA: odznaka z kozicą nadal sporna
W Luksemburgu o kostce Rubika
Sąd Unii Europejskiej o krokodylu i kajmanie
Sąd Unii Europejskiej oddala skargę klubu FC Barcelona w sprawie jego herbu
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.