Debaty



Emerytury: Polska nie pójdzie drogą Łotwy

emerytury| FOR| reforma emerytalna| wiek emerytalny| Łotwa

włącz czytnik

Związki zawodowe na Łotwie są słabe. Nie ma tam partii socjaldemokratycznej, która reprezentowałaby stronę społeczną. Racje prospołeczne podnosi partia Centrum Zgody, na której  ciąży odium prorosyjskości. Inne partie stosują wobec Centrum kwarantannę – mimo pierwszego miejsca w wyborach nie weszła do rządu. Łotysze nie mają więc jak wyrazić swojego niezadowolenia z bolesnych reform w sposób formalny.

Łotysze, w szczególności młodzi, zagłosowali przeciwko polityce rządu za pomocą nóg. Zagłosowali gremialnie. Brak jest dokładnych danych, ale z kraju wyjechało bardzo wielu ludzi w wieku produkcyjnym. Badacze mówią o exodusie. Analiza FOR zupełnie pomija ten bardzo istotny fakt.

Trzeba też pamiętać, że emerytury na Łotwie są tak niskie, że wielu ludzi i tak musi pracować, żeby związać koniec z końcem. Emerytura jest dla nich dodatkiem. Minimalna emerytura dla osób, które przepracowały od 10 do 20 lat wynosi  49,5 łata (ok. 300 złotych), dla osób które przepracowały  więcej niż 41 lat – 76,5 łata (460 złotych) – przy podobnym poziomie cen jak w Polsce.

Te okoliczności skłaniają do wniosku, że Polska najprawdopodobniej nie pójdzie łotewską drogą. Nie jest to chyba powód do smutku.

Opracował Krzysztof Nędzyński, na podstawie raportu Mateusza Guzikowskiego, FOR: Łotewska droga, czyli jak podwyższyć efektywny wiek emerytalny

obserwatorfinansowy.pl

Poprzednia 123 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.