Debaty



Klincz w internecie – wolność przeciw kontroli

Agata Wacławik-Wejman| Europejskie Forum Nowych Idei| Internet| Katarzyna Szymielewicz| Konfederacja Lewiatan| Linnar Viik| Murad Ahmed| Tomasz Wardyńsk| Wojciech Orliński

włącz czytnik

Josh Rice, dyrektor ds. technologii Microsoft z USA podkreślał, że każda z innowacji wiąże się z potencjalnym wykorzystaniem jej w złym celu. Jednocześnie zawsze nowe narzędzia dawały możliwości ścigania przestępstw w nowy sposób. Jego zdaniem obecnie konieczne jest znalezienie balansu pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością. Należy pogodzić się z tym, że innowacje szczególnie w sektorze IT będą nieustannie zmieniały obraz branży.

Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon wskazała,  że dzięki innowacjom możemy unikać obecnie definiowanych przez nas zagrożeń. - Współcześnie dzięki systemom informatycznym i kumulowanym danym możemy korzystać z nowej formy usług, niemniej ten sam proces rodzi poważne zagrożenia natury humanistycznej - mówiła. W jej opinii myśląc o regulacjach musimy mieć na uwadze proces nieustannej zmiany w technologiach, oraz fakt, że obecni liderzy rynku i technologii zgromadzili w swoich rękach ogromne ilości danych dających realną władzę. - Przyjmowane regulacje powinny zabezpieczać podstawowe prawa, w tym prawa człowieka - stwierdziła.

Wojciech Orliński, pisarz i dziennikarz zauważył, że nieważne jest czy zagrożenie jest realne czy wymyślone. - Chodzi o kwestię zaufania do usług elektronicznych, którego poziom w różnych grupach jest różny. Z tego powodu branża powinna zadbać o odzyskanie społecznego zaufania. Pomocą w tym zakresie będzie stworzenie odpowiednich regulacji, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa usług elektronicznych - mówił.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.