Debaty



Nowa Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować polskich rolników

Dacian Ciolos| Jerzy Chróścikowski| Komisja Europejska| rolnictwo| Senat| WPR

włącz czytnik

- Jednak w naszym rolnictwie istnieje bardzo znaczący trend do budowania wielkich gospodarstw i stopniowego likwidowania małych. Czy WPR pomoże tym mniejszym, czy jedynie będzie to pomoc pozorowana, która pozwoli im na wegetację?

- W nowej propozycji legislacyjnej  komisarz Dacian Ciolos zakłada  znaczne uproszczenia  uzyskiwania płatności do 1000 euro przez małe gospodarstwa do 3 hektarów. Otóż będą one mogły korzystać z daleko idącego uproszczenia w obowiązkach dokumentacyjnych, a w zasadzie będą wyłączone z ogólnego systemu. W tej chwili rolnicy przekonują się do krótkiego łańcucha produkcyjnego, mówią o tym, że globalizacja powoduje wyzysk, że ważne jest tylko, aby produkować dużo i tanio. Daje się rolnikowi nowe odmiany roślin i wymusza na nim stosowanie konkretnych środków. Produkty regionalne oznaczają powrót do tradycji, oczywiście przy uwzględnieniu nowych technologii. Pamiętajmy też o gospodarstwach rodzinnych, większość rolników nie chce być pracownikami najemnymi. Robotnik rolny pracujący dla wielkiego właściciela ziemskiego, nastawionego na maksymalny zysk,  nie jest już gospodarzem. Gdzie jest przywiązanie do ziemi, do tradycji, do wartości, a przecież Unia Europejska została oparta na wartościach. Przypomnijmy sobie założycieli Unii i jakie to miały być wartości. Wspólna Polityka Rolna powinna dać szansę utrzymania się także polskim rolnikom.

Dział Prasowy Kancelarii Senatu 

Poprzednia 3456 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.