Państwo



Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Płocku

budżet obywatelski| budżet partycypacyjny| konsultacje społeczne| partycypacja| Płock

włącz czytnik

W marcu mieszkańcy mogli zapoznać się z wybranymi projektami, a autorzy projektów mogli je promować na stronie internetowej oraz zaprezentować je mieszkańcom na spotkaniu w Urzędzie Miasta (niestety frekwencja była niewielka).

W dniach 8-14 kwietnia 2013 r. odbyło się głosowanie, gdzie mieszkańcy mogli wskazać 3 najciekawsze wg nich projekty. W tym czasie dostępne były broszury opisujące poszczególne projekty, a każdy mieszkaniec Płocka otrzymał do skrzynki kartę do głosowania. Można było głosować przez cały tydzień wysyłając formularz przez Internet bądź osobiście m.in. w centrach handlowych. W głosowaniu wzięły udział 7042 osoby, oddano 6828 ważnych głosów, co przy 100 tys. uprawnionych do głosowania oznacza niestety niewielką frekwencję na poziomie 6,8%.

W wyniku głosowania do realizacji w ramach przewidzianych 3 mln zł wybrano aż 5 projektów: „Stop tirom w Płocku” dotyczący organizacji ruchu ciężarówek w mieście (szacowany koszt to 200 tys. zł), budowę przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” (1,4 mln zł), remont i wyposażenie sali do zajęć integracji sensorycznej w jednej ze szkół podstawowych (30 tys. zł), budowę placu z pomocami naukowymi przy jednym z gimnazjów (167 tys. zł) oraz renowację historycznej barki wraz z urządzeniem tam muzeum płockiej żeglugi (220 tys. zł). Jeśli w trakcie realizacji projekty te uda się wykonać za mniejsze pieniądze, szanse na realizację ma również szósty projekt dotyczący budowy parku i skweru (1,2 mln zł).

W przypadku budżetu obywatelskiego w Płocku zdecydowanie widać było wolę polityczną i chęć przeprowadzenia konsultacji. Liczba i różnorodność zgłoszonych pomysłów świadczy o tym, że potrzeba partycypacji jest również wśród mieszkańców Płocka. Zastrzeżenie może budzić brak informacji na stronie dot. budżetu o kryterium wyboru członków komisji, które decydowały o wyborze projektów. Mieszkaniec może znaleźć tę informację w dwóch zarządzeniach Prezydenta Miasta Płocka, ale pod warunkiem, że starczy mu cierpliwości aby przeszukać kilkaset zarządzeń umieszczonych na stronie BIP Urzędu Miasta Płocka.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.