Państwo



Koniec ze skazywaniem za nieistniejące długi

doręczenie per aviso| dłużnik| e-sądy| Jacek Gołaczyński| komornik| Magdalena Gąsior-Marek| nakaz zapłaty| PESEL

włącz czytnik

Ochrona po doręczeniu nakazu zapłaty

Nowela przewiduje również pewną obronę dla pozwanego dłużnika, na etapie postępowania egzekucyjnego. A mianowicie w sytuacji, kiedy jednak doszło do doręczenia nakazu zapłaty np. w elektronicznym postępowaniu upominawczym na niewłaściwy adres, a sąd, nie wiedząc o tym, uznał, że doręczenie było skuteczne - tzw. doręczenie per aviso - dłużnik jeszcze będzie mógł wówczas zakwestionować wydany w sprawie nakaz, powołując się na to, że doręczenie było nieprawidłowe. I w tym przypadku komornik będzie miał obowiązek, na wniosek dłużnika, zawiesić postępowanie egzekucyjne do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Zmiany informatyczne

Jeśli chodzi o zmiany o charakterze informatycznym, ministerstwo podjęło prace zmierzające do poprawienia systemu informatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze, w szczególności wprowadzono weryfikację pozwanego w bazie PESEL, ale dotyczy to tylko tych sytuacji, w których znany jest PESEL pozwanego.

- Dopiero skutkiem tej noweli będzie obowiązek podania przez powoda PESEL-u pozwanego, co spowoduje, że będziemy mogli również w tym systemie weryfikować nie tylko tożsamość pozwanego, lecz także jego adres – wyjaśniał min. Gołaczyński.

Poza tym będzie też weryfikacja tożsamych pozwów, gdyż zdarzają się przypadki, że niektórzy powodowie, zwłaszcza masowi, kilka razy dochodzą tego samego roszczenia, próbując uzyskać nakaz, jeśli im się pierwszy, drugi raz nie udało wskutek wniesienia przez pozwanego sprzeciwu.

- Wprowadzamy funkcjonalność systemu polegającą na tym, że będziemy wychwytywać te sytuacje i wtedy referendarz, czyli orzecznik w e-sądzie, będzie podejmował właściwą decyzję, czyli będzie odrzucał tak wniesiony pozew – dodał minister.

Kolejna sprawa to weryfikacja pozwów pod kątem terminów roszczeń. Projektowana nowelizacja przewiduje również ograniczenie możliwości dochodzenia roszczeń w EPU do tych, które są wymagane jedynie 3 lata przed wniesieniem pozwu do sądu. Ma to na celu ograniczenie ilości pozwów - tych starych, co do których właśnie są największe problemy związane z ustaleniem prawidłowego adresu pozwanego, jak również udokumentowaniem potem samego roszczenia. Dzięki zmianom orzecznik będzie wiedział na etapie wniesienia sprawy, czy to roszczenie podlega, czy nie podlega rozpoznaniu w EPU, a wtedy będzie mógł odmówić wydania nakazu zapłaty - podkreślił min. Gołaczyński.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.