Państwo
Na wokandzie: sprawność sądów
CBOS| European Judicial System Edition| FOR| Marta Kube| Ministerstwo Sprawiedliwości| przewlekłość postępowania sądowego| sprawność sądów powszechnych| William Ewart Gladstone
włącz czytnikTezę o niedostatecznej efektywności wymiaru sprawiedliwości potwierdza przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych raport z wykonywania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za 2012 r. Wynika z niego, że w Polsce istnieje problem przewlekłości postępowań sądowych i przewlekłość aresztów tymczasowych. W przypadku skarg dotyczących przewlekłości postępowań sądowych, przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka Polska przegrała 375 spraw, zaś w przypadku przewlekłości aresztów tymczasowych takich przegranych było 180. Wyroki z tych dwóch grup stanowią ok. 64 proc. wszystkich orzeczeń przeciwko Polsce znajdujących się w fazie wykonywania i będących pod nadzorem Komitetu Ministrów Rady Europy.
Co ciekawe, dane dotyczące warunków osobowych i budżetowych, w jakich funkcjonuje polska Temida, wskazują na ich stabilność i wysoki poziom finansowania wymiaru sprawiedliwości. Z porównania raportu European Judicial System Edition 2012 (dane za 2010 r.) przygotowanego przez European Commision for the Efficiency of Justice wynika, że liczba sędziów w Polsce wynosi 28 na 100 tys. mieszkańców (w sumie w Polsce jest 10 625 sędziów). Średnia dla wszystkich badanych państw wynosi tymczasem 21,6 sędziów na 100 tys. mieszkańców. W stosunku do poprzedniego badania współczynnik ten wzrósł – w edycji raportu na 2010 r. osiągnął on wartość 26.
Jednocześnie, środki z budżetu państwa przeznaczane na polskie sądownictwo wynoszą 35,7 euro na jednego mieszkańca. Liderem wydatków Polska nie jest, gdyż wyprzedzają ją głównie małe państwa (San Marino, Monako, Andora, Cypr, Słowenia), w przypadku których naturalnym jest, że wydatki w proporcji do liczby obywateli będą wysokie. Z kolei odsetek całkowitych wydatków publicznych na szczeblu ogólnokrajowym i regionalnym w 2010 r. przeznaczonych dla całego systemu wymiaru sprawiedliwości wyniósł dla Polski 2,9 proc., podczas gdy średnia dla wszystkich badanych państw europejskich to 1,9 proc. Polskę w tej kategorii wyprzedziło jedynie siedem na 41 badanych państw (Mołdawia, Łotwa, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Norwegia, Irlandia, Macedonia).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
O sprawności sądów powszechnych
Komisja UE: doskonałe wyniki Polski w sprawach cywilnych
ETPC: 2 tys. za przewlekłość postępowania to za mało
Kognicyjne (nie)możności
Rada Ministrów przyjęła projekt usprawniający funkcjonowanie sądownictwa
Na wokandzie: IT w sądach Korony
Kolejka
Trybunał o przewlekłości postępowania sądowego - sprawa SK 28/14
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.