Państwo



Reforma urzędów pracy: lifting czy metamorfoza?

aktywność zawodowa| bezrobocie| Fundusz Pracy| Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej| polityka zatrudnienia| powiatowe urzędy pracy| rynek pracy| sytuacja demograficzna

włącz czytnik
Reforma urzędów pracy: lifting czy metamorfoza?

Reforma rynku pracy powinna obejmować pracodawców, pracowników oraz pośredniaki. Największą bolączką są dziś problemy strukturalne, tj. mała mobilność zawodowa i przestrzenna, długotrwałe bezrobocie i niska aktywność zawodowa niektórych grup społecznych.

Sytuacja na rynku pracy stopniowo się poprawia. Sierpień to już szósty miesiąc z rzędu, gdy odnotowywany jest spadek bezrobocia. W sierpniu liczba zarejestrowanych w urzędach pracy zmalała o około 250 tysięcy. W tym samym czasie zwiększyła się liczba zgłoszonych do urzędów ofert pracy.

Obserwowana odwilż jest jednak głównie efektem zwiększenia liczby sezonowych robót w budownictwie, turystyce czy ogrodnictwie oraz poprawy koniunktury gospodarczej. Trwałą poprawę sytuacji może zapewnić jedynie głęboka reforma. Propozycje takich zmian w polityce zatrudnienia przygotowuje właśnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Reforma rynku pracy powinna obejmować pracodawców, pracowników oraz pośredniaki. Największą bolączką są dziś problemy strukturalne, tj. mała mobilność zawodowa i przestrzenna (czyli niechęć ludzi do zmiany miejsca zawodu lub zamieszkania), długotrwałe bezrobocie i niska aktywność zawodowa pewnych grup społecznych.

Zmiany powinny dotyczyć też sposobu działania publicznych służb zatrudnienia. Pomoc w poszukiwaniu pracy powinna mieć charakter zindywidualizowany i być bardziej elastyczna. Urzędnicy pomagający bezrobotnym najbardziej skutecznie winni zaś być lepiej wynagradzani.

Dlaczego trzeba reformować?

Bezrobocie strukturalne wynika głównie z niedopasowania kompetencji i umiejętności bezrobotnych do potrzeb pracodawców. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, na brak odpowiednich kandydatów do pracy uskarża się 3 na 4 pracodawców. To zadziwiające w sytuacji, gdy bez pracy jest dziś w Polsce około dwóch milionów osób. Na problemy ze znalezieniem pracy wpływa też brak doświadczenia zawodowego. Świadczy o tym m.in. duży odsetek osób młodych wśród bezrobotnych. Praca młodocianych, dająca szansę na zdobycie doświadczenia, wciąż nie jest w Polsce popularna.

Na pozycję na rynku pracy poważny wpływ mają również płeć, wiek i wykształcenie. Od lat bezrobocie jest wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn, zwłaszcza w przypadku kobiet młodych oraz starszych. Wynika to zazwyczaj z braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom czy starszym bliskim w czasie przebywania matki w pracy: miejsc w żłobkach, przedszkolach czy domach opieki społecznej jest po prostu za mało.

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.