Państwo
Senator J.Sepioł: Senat chce wesprzeć samorządy w trudnej sytuacji
dochody jednostek samorządu terytorialnego| finanse samorządowe| Janusz Sepioł| Senat| ustawa o finansach publicznych| wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia
włącz czytnik- Senacka komisja samorządu była także współorganizatorem konferencji dotyczącej problemu kurczenia się miast. Podczas konferencji można było dowiedzieć się, że jest to trwała tendencja, która dotyczy także naszego kraju. Jakie to zjawisko niesie zagrożenia i jak poradzić sobie z tym problemem ?
- Zbankrutowało miasto Detroit. Głównie dlatego, że się wyludniło. To był bodaj pierwszy taki przypadek na świecie. Ale wszystko wskazuje na to, że może to nie być wyjątek. Także w Polsce widzimy negatywne trendy demograficzne. Według analiz w Polsce tylko Warszawa i Kraków nie będą się w najbliższym czasie kurczyły. A np. Łódź już straciła blisko 100 tys. mieszkańców. Największe bolesne doświadczenia, spośród naszych sąsiadów, mają wschodnie Niemcy. Jest to nie tylko problem społeczny, ekonomiczny, ale także urbanistyczny. Na ten stan rzeczy składa się wiele różnorodnych przyczyn m.in.: niska dzietność, migracja na tereny wiejskie, gdzie koszty budowy domów są znacznie niższe, wysokie ceny nieruchomości w dużych miastach, starzenie się społeczeństwa, szczególnie widoczne w wielkich miastach. Chcieliśmy zwrócić uwagę, że w strategiach regionalnych problem depopulacji nie jest traktowany jako wyzwanie, a powinien. Dlatego regiony mogą korzystać z miliardowych funduszy unijnych, by zmierzyć się z tym problemem. Konieczne są programy rewitalizacji miast. Nie do wszystkich jeszcze dotarło jak wielkie są przed nami zagrożenia. Jedyną receptą jest nowe zarządzanie rozwojem miasta i zadbanie o poprawę jakości życia w mieście. To kwestia miejska jest istotnym wątkiem programów operacyjnych nowej unijnej perspektywy finansowej. W Polsce w miastach wojewódzkich wytwarzana jest połowa PKB. Koncentrują się w nich funkcje gospodarcze, polityczne, administracyjne, społeczne i kulturalne. Należy więc umożliwić tym miastom rozwój komunikacji i poprawić dostęp do wysokiej jakości usług publicznych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.