Państwo
Senator J.Sepioł: Senat chce wesprzeć samorządy w trudnej sytuacji
dochody jednostek samorządu terytorialnego| finanse samorządowe| Janusz Sepioł| Senat| ustawa o finansach publicznych| wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia
włącz czytnik- W ostatnim czasie senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej była organizatorem lub współorganizatorem kilku konferencji w Senacie. Jaki jest pożytek z tych spotkań i dlaczego Senat angażuje się w te przedsięwzięcia?
- To Senat na początku lat 90. przyczynił się do restytucji samorządu terytorialnego w Polsce, na jego podstawowym, gminnym poziomie. Senat ma zatem zasługi w budowie polskiej samorządności, która jest istotą demokracji. Oprócz satysfakcji z udanej reformy Senat czuje się w obowiązku patronować i wspierać inicjatywy samorządowe, a także dzielić się swoimi doświadczeniami. Stąd zaangażowanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej i współpraca ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów w organizacji konferencji i konkursów związanych z samorządnością. Od kilku lat w Senacie odbywa się finał konkursu „Samorządowy lider zarządzania”. W tym roku wyłaniano liderów działających w obszarze usług społecznych. Takie spotkanie w Senacie to nie tylko okazja do wymiany poglądów i opowiedzenia przez liderów o swoich sukcesach, ale także inspiracja dla innych samorządowców. Te innowacyjne wzorce działania są gromadzone w bibliotece dobrych praktyk, która jest dostępna na stronach internetowych Związku Miast Polskich. Komisja chętnie patronuje temu przedsięwzięciu, gdyż mam nadzieję, że te wzorce postępowania upowszechnią się w całej Polsce. W tym roku konkurs przeprowadzony został także w drugiej kategorii – samorząd jako pracodawca. Podsumowująca konferencja, zorganizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy ze Związkiem Miast Polskich oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, poświęcona była dialogowi z partnerami społecznymi i kulturze organizacyjnej. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkim pracodawcą jest samorząd. Zatem na barkach samorządów spoczywa także kształtowanie stosunków pracy. W tym zakresie samorządy mają wartościowe doświadczenia m.in. w zakresie zatrudnienia, wynagradzania, podnoszenia kwalifikacji. Myślę, że te doświadczenia warto upowszechniać. Od kilku lat Senat patronuje także konkursowi na sołtysa roku. Przy okazji finału tego konkursu komisja zorganizowała konferencję „Fundusz sołecki – doświadczenia i perspektywy”.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.