Państwo



Senator Zientarski: Wiele prac przed senacką Komisją Ustawodawczą w 2014 r

Komisja Ustawodawcza Senatu| Piotr Zientarski| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawodawstwo| wymiar sprawiedliwości| wyroki TK

włącz czytnik

- Następny projekt, nad którym pracuje komisja, także dotyczy funkcjonowania szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.

- Jest to ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw. Składając ten projekt, komisja kierowała się chęcią wprowadzenia zmian w modelu działania tej szkoły oraz zlikwidowania aplikacji ogólnej w związku  z deregulacją zawodu asystenta sędziego. Chcieliśmy też uprościć procedurę naboru na aplikacje prowadzone przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz wprowadzić obligatoryjne zatrudnienie aplikantów aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Po złożeniu egzaminu wstępnego i zakwalifikowaniu do odbycia aplikacji  będą oni zatrudniani na etatach aplikanckich w sądach powszechnych i jednostkach prokuratury, a w związku z tym przysługiwać im będą wszelkie uprawnienia pracownicze.

- Kolejny projekt istotny dla wymiaru sprawiedliwości, przygotowany i wniesiony przez komisję, to  projekt ustawy nowelizującej ustawę - Prawo o adwokaturze oraz ustawę o radcach prawnych.

- Przygotowując ten projekt, braliśmy pod uwagę fakt, iż w związku ze wzrostem liczby osób wykonujących zawody adwokata (dwukrotnie) i radcy prawnego (1,5 krotnie) wzrosła także odpowiednio liczba prowadzonych postępowań dyscyplinarnych. A należyte wypełnianie przez samorządy zawodowe powierzonych im w tym zakresie zadań wymaga zapewnienia sprawnych procedur dyscyplinarnych oraz wzmocnienia pozycji organów prowadzących postępowanie dyscyplinarne. Obecnie funkcjonujące rozwiązania wymagają dostosowania do zmian w organizacji i funkcjonowaniu samorządów zawodowych. Zaproponowane w projekcie rozwiązania poddają członków wskazanych samorządów zawodowych odpowiedzialności dyscyplinarnej za zawinione, nienależyte wykonywanie zawodu, bądź za czyny sprzeczne ze ślubowaniem lub zasadami etyki. Projekt usprawnia postępowanie dyscyplinarnego adwokatów oraz radców prawnych m.in. przez nadanie rzecznikom dyscyplinarnym, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Adwokatury oraz Głównemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu statusu organów oraz określenie ich zadań.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.