Państwo



Senator Zientarski: Wiele prac przed senacką Komisją Ustawodawczą w 2014 r

Komisja Ustawodawcza Senatu| Piotr Zientarski| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawodawstwo| wymiar sprawiedliwości| wyroki TK

włącz czytnik

- Czym zajmuje się komisja poza reformowaniem wymiaru sprawiedliwości?

- Na przykład kontynuować będziemy prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, w którym ustanawiamy odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez niektóre gatunki zwierząt, niezależnie od rodzaju majątku, w którym szkody zostały wyrządzone. W dotychczasowym stanie prawnym odszkodowania można było domagać się tylko za szkody wyrządzone w niektórych rodzajach majątku, np. w gospodarstwie rolnym, leśnym, rybackim lub w pasiece, i to w zależności od gatunku zwierzęcia, które wyrządziło szkodę.

- Komisja zmienia prawo, korzystając także z petycji zgłoszonych do do Senatu.

Komisja będzie pracować nad wniesionym przez senacką Komisję  Praworządności i Praw Człowieka projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt inicjatywy ustawodawczej ma na celu realizację postulatu zawartego w petycji skierowanej do marszałka Senatu przez Stowarzyszenie „Dzieci wojny” w Polsce oraz dwie osoby prywatne.  Przewiduje on przyznanie osobom, które pobierają emeryturę lub rentę w wysokości nie przekraczającej kwoty najniższej emerytury oraz które ukończyły 75 rok życia, prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki o kategorii dostępności „Rp” lub „Rpz” oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

- Komisja odgrywa znaczącą rolę poza działalnością stricte ustawodawczą.

- Niezależnie od działalności ustawodawczej komisja czynnie uczestniczy w dialogu z przedstawicielami m. in. środowiska sędziowskiego, adwokatury, notariatu, konstytucjonalistami organizując, muszę to przyznać, bardzo ciekawe konferencje będące forum wymiany i ścierania się poglądów. Ostatnia z takich konferencji, zorganizowana we współpracy z  Krajową Radą Sądownictwa, odbyła się na początku stycznia br., z udziałem najważniejszych przedstawicieli władzy sądowniczej, Najwyższej Izby Kontroli, samorządów i organizacji pozarządowych. W trakcie obrad poruszano niezwykle ważką kwestię związaną z wprowadzonym niespełna dwa lata temu do ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych zewnętrznym nadzorem nad działalnością administracyjną sądów powszechnych sprawowanym przez ministra sprawiedliwości (organ władzy wykonawczej). Przedstawiciele środowisk sędziowskich oraz resortu sprawiedliwości próbowali znaleźć odpowiedź na pytania, czy obecny model nadzoru jest prawidłowy oraz jak zadbać, aby uprawnienia nadzorcze ministra sprawiedliwości nie prowadziły do naruszania zasady trójpodziału władz i niezależności sądów. W najbliższym czasie przygotowywana jest kolejna konferencja we współpracy z Krajową Radą Prokuratury tym razem, poświęcona modelowi europejskiemu prokuratury, a także reformowaniu tej instytucji. Uważam, że jest to szczególnie ważne przedsięwzięcie w kontekście nowelizacji ustawy o prokuraturze i towarzyszącym jej kontrowersjom.
- Dziękuję za rozmowę.
Dział Prasowy Senatu RP

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.