Państwo



SKOK-i nie składają broni

Adam Jedliński| Bankowy Fundusz Gwarancyjny| Bronisław Komorowski| Grzegorz Bierecki| KNF| Lech Kaczyński| nowelizacja| SKOK| Sławomir Neumann| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Przypomnieć trzeba w tym miejscu, że z zaskarżonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Trybunału Konstytucyjnego 72 artykułów 70 wycofał z Trybunału prezydent Bronisław Komorowski. A w styczniu 2012 Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne dwa przepisy, co jednak nie wstrzymywało wejścia w życie ustawy.

Tymczasem zdaniem G. Biereckiego projekt nowelizacji, którym w przyszłym tygodniu ma zająć się Sejm nie nadaje się absolutnie do niczego i nie powinien być przedmiotem prac parlamentarnych. - Ilość naruszeń zasad konstytucyjnych zawarta w tym projekcie jest równa ilości jej artykułów. Mamy nadzieję, że sejmowa komisja finansów publicznych, po przeanalizowaniu przygotowanych przez nas materiałów zdecyduje się nie podejmować dalszych prac nad tak szkodliwym projektem - mówił prezes.

Prof. Adam Jedliński, przewodniczący rady nadzorczej Kasy Krajowej SKOK dodał, że projekt przygotowany przez posłów PO trafił do sejmu 19 lipca 2012 roku. - Projekt jest większy od samej ustawy. Nowelizacja opiera się na idei, że urzędnicy lepiej potrafią prowadzić biznes niż biznesmeni. To urzędnicy mają decydować o wszystkim. Ten projekt likwiduje samodzielność i samorządności instytucji jakimi są SKOK-i. KNF będzie mógł posunąć się nawet do tak dalece idącego pomysłu, który jest wpisany w projekt tej ustawy a mianowicie może przyłączyć SKOK do banku komercyjnego, który jest spółką akcyjną. Może to zrobić na podstawie dowolnej decyzji urzędnika. Takie działanie jest niedopuszczalne w polskim prawie ponieważ nie można przyłączyć spółdzielni do spółki akcyjnej - mówił prof. Jedliński podczas konferencji.

Jak twierdzi profesor Jedliński w projekcie ustawy znajdują się przepisy, które oznaczać będą działania wsteczne. - A mianowicie kasy będą musiały cofnąć swoje decyzje wydane na podstawie dotychczas obowiązującego prawa - podkreślił. I zwrócił również uwagę, że w ustawie z 2009 roku, czyli tej która ma wejść w życie pozbawiono kasę krajową własności funduszu stabilizacyjnego. - Fundusz powstaje wyłącznie z wkładów członków SKOK-ów i z całego zysku tej kasy. Co by było, gdyby Sejm uchwalił ustawę, z której wynikałoby, że akcjonariuszom zabiera się pieniądze i informuje ich, że od tej pory to nie jest ich kapitał? - zastanawiał się prof. Jedliński.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.