Państwo



Służby wciąż poza kontrolą: stanowisko Fundacji Panoptykon

billing| dane telekomunikacyjne| Fundacja Panoptykon| kontrola operacyjna| Prawo i Sprawiedliwość| subsydiarność| Trybunał Konstytucyjny| TSUE

włącz czytnik

O zmianę obecnych przepisów dotyczących sięgania przez służby po dane telekomunikacyjne walczymy od 2010 r. Konieczność wdrożenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego to niepowtarzalna okazja, żeby zrealizować nasze postulaty oraz przygotować rozwiązanie zgodne z orzecznictwem tego Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Takie, które da służbom możliwość skutecznego działania, a jednocześnie będzie chroniło prawa i wolności obywatelskie.

Chociaż czasu jest naprawdę niewiele – nowe przepisy muszą zostać wprowadzone w życie do lutego 2016 r. – oczekujemy poważnej dyskusji i gotowości do zmian.

A oto pełny tekst stanowiska Fundacji Panoptykonw sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 154)[1]

W dniu 23 grudnia 2015 r. grupa posłów złożyła w Sejmie pr ojekt ustawy o zmianie ustawy o policji oraz niektó rych innych ustaw (dalej: projekt). Dotyczy on uprawnienia policji i służb specjalnych do prowadzenia kontroli operacyjnej, a także wykorzystywania różnego rodzaju danych na temat obywateli, zwłaszcza danych telekomunikacyjnych (m.in. billingi).

Jak wynika z uzasadnienia, projekt ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r. o sygn. K 23/11 (dalej: wyrok TK). W ocenie Fundacji Panoptykon proponowane rozwiązania w sposób fragmentaryczny i niepełny wdrażają wyrok TK, a także pomijają treść wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia 2014 r. w sprawach połączonych C -293/12 i C-594/12 (dalej: wyrok TSUE). W wyroku tym Trybunał orzekł o nieważności tzw. dyrektywy retencyjnej[2], na podstawie której wprowadzono krajowe przepisy o obowiązkowym zbieraniu i udostępnianiu policji i innym służbom danych telekomunikacyjnych. W konsekwencji, rozwiązania zaproponowane w projekcie rodzą daleko idące wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP i prawem UE.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.