Państwo



Toga sędziowska

Blachownia| długi szpitali| Janusz Krakowian| NFZ| NSA| NSZZ "Solidarność"| powiat częstochowski| SPZOZ| uchwała rady powiatu| WSA

włącz czytnik

W dniu 8 listopada uzyskaliśmy informację z NSA, że takie uzasadnienie nie zostało jeszcze sporządzone. Pismem z dnia 10 listopada ub. roku zwróciłem się do NSA o przesłanie nam wymaganego prawem (art. 193 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) pisemnego uzasadnienia, a 16 listopada napisałem skargę na działanie NSA do marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W odpowiedzi z Wydziału Informacji Sądowej NSA otrzymałem pismo z datą 1 grudnia, że art. 193 cyt. Ustawy mówi o 30- dniowym terminie sporządzenia projektu(!) uzasadniania, a z datą 3 stycznia roku bieżącego, że termin 30–dniowy jest terminem instruktażowym i w pewnych przypadkach może być przedłużony. Sam ten fakt świadczy o tym, że nawet prosty zapis art. 193 jest różnie interpretowany przez sędziów NSA (oba pisma zostały podpisane przez sędziów NSA). Nie wiem więc, czy dla sądu w Polsce  ustawa to prawo, czy jedynie instrukcja i czy uzasadnienie to konkretny dokument, czy tylko jego projekt. Naczelne organy państwa, a takim jest niewątpliwie Naczelny Sąd Administracyjny, powinny dawać przykład przestrzegania zapisów ustawowych, bo tylko wtedy państwo może cieszyć się zaufaniem swoich obywateli. Jeśli jednak te organy  prawo lekceważą, wystawiają tym samym na szwank powagę Państwa Polskiego.

Ostatecznie, po interwencjach,  uzasadnienie otrzymaliśmy z datą 20 grudnia 2010r. Z czasu w jakim to uzasadnienie się rodziło, wynika, że sam sąd miał kłopot z racjonalnym wyjaśnieniem, dlaczego postąpił tak a nie inaczej. Potwierdza to zresztą sam tekst uzasadnienia pełen sprzeczności, przywoływania zasad, a nie przepisów prawnych oraz wyraźnego ich naciągania. Zadaniem NSA, zgodnie z zapisami ustawowymi jest orzekanie o zgodności z prawem podejmowanych uchwał a nie rozstrzyganie spraw pod względem merytorycznym. (Ustawa z dnia 25 lipca 2002r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.