Publicystyka
Bratkowski: Co to są państwowe ubezpieczenia emerytalne?
Bismarck| demografia| gra giełdowa| obrót papierami wartościowymi| OFE| państwowy system emerytalny| PRL| składka emerytalna| ZUS
włącz czytnikNasz największy przedwojenny autorytet problemów emerytalnych, Wiktor Kościński, postulował całkowite usamodzielnienie systemu emerytalnego, odłączenie go i od budżetu, i od ubezpieczeń zdrowotnych, czyli jego samodzielną, umocowaną ustawowo gospodarkę swoimi środkami.
Istnieje system emerytalny z pieniędzmi, przywiązanymi do osoby wkładcy jego ich własnością, a nie tylko zapisem na koncie. To system oszczędnościowy – system IRA, Individual Retirement Accounts, Indywidualnych Rachunków Oszczędnościowych, w amerykańskich „uniach kredytowych”. Daje on lepsze wyniki, wyższe przychody, „unia kredytowa” udziela bowiem kredytów także ze środków gromadzonych na IRA (w USA, odwrotnie w stosunku do Europy, te spółdzielnie kredytowe mogą kredytować tylko konsumpcję, banki obroniły się przed konkurencją taniego kredytu handlowego). Wkład na IRA oprocentowany jest wyżej niż aktualnie obligacje państwowe, a system zarabia zyskami z działalności kredytowej i z długoterminowych lokat. Jego środki nie mogą być poddane hazardowi giełdy, ten hazard zostawia się prywatnym funduszom emerytalnym. Wpłaty oszczędnościowe do pewnego ich poziomu są wolne od podatków, a właściciel zawsze wie, ile się na jego koncie uzbierało.
Można by taki system zainstalować u nas w skali kraju i ewentualnie rozważać dopłaty z systemu podatkowego dla niedostatecznie uposażonych emerytów wedle propozycji Friedmana („podatku ujemnego”). Perspektywa dopłat z systemu podatkowego czeka wszystkie systemy emerytalne w świecie, chyba, że to systemy podatkowe obciążymy kosztami utrzymania najuboższych obywateli. Co na jedno wyjdzie. W końcu to całe społeczeństwo danego państwa jest poprzez państwo członkami swoistej organizacji ubezpieczeń wzajemnych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Państwo będzie miało coraz większą trudność, żeby zapewnić emerytury
Prezydent: zmiany w systemie emerytalnym trzeba wprowadzać ostrożnie
Wizja liberalnej polityki społecznej
TK: przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest zgodny z konstytucją.
OFE do Trybunału?
Mit emerytury obywatelskiej
USA też potrzebują ratunku dla emerytur
Bratkowski: Może być inaczej. Taniej i mądrzej
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.