Publicystyka
Kapitał ludzki czy kapitał społeczny
aksjologia| demografia| diagnoza społeczna| Garry Becker| jakość życia| Janusz Czapiński| kapitał ludzki| kapitał społeczny
włącz czytnikW 1949 roku na obszarze 312 tys. km2 liczba ludności w Polsce wynosiła 25 mln. mieszkańców, z tego w miastach 9 mln, a na obszarach wiejskich 16 mln. W latach 1945 - 1949 do Polski powróciło ogółem 3 mln. osób. Z tego 1,5 mln. ludzi zostało repatriowanych z obszarów wschodnich zabranych przez Związek Sowiecki, i pozostałe 1,5 mln byli to jeńcy, uchodźcy wojenni, deportowani i emigranci osiedleni przed wojną, którzy powrócili z krajów zachodniej Europy. Z obszarów Polski przesiedlono i wydalono 2,2 mln. Niemców [8].
Według danych rocznika z 1949 roku w miastach znajdujących się na obszarze dzisiejszej Polski w 1939 roku mieszkało 5 mln. mieszkańców, a w wyniku działań wojennych liczba mieszkańców miast spadła do 3 mln. mieszkańców. W 1946 roku liczba mieszkańców Warszawy wynosiła 479 tys., co stanowiło 37% liczby mieszkańców z przed wojny (w 1939 roku -1,3 mln). Kraków był jedynym miastem, którego liczba ludności, 299 tys. mieszkańców w 1946 roku była o 15% wyższa niż w 1939 roku. Wyższe straty ludności miejskiej, w wyniku działań wojennych, ucieczki i przesiedleń Niemców notujemy we Wrocławiu i Szczecinie – 73% mniej mieszkańców niż w 1939 roku. Do 1949 roku do miast przybyło 489 tys. osób; w tym do Warszawy – 100 tys., do Wrocławia – 85 tys., Szczecina – 70 tys., do Gdańska i Gdyni – 66 tys., mieszkańców, do miast Górnego Śląska przybyło 97 tys. mieszkańców. Procesy wielkiej wędrówki ludów na obszarze powojennej Polski odczytać możemy z wyników narodowego spisu powszechnego z 1950 roku. Z danych spisu powszechnego z 1950 roku odczytać możemy ruchy migracyjne ludności Polski, z obszarów Polski centralnej (z miejsc zamieszkania w 1939 roku w II Rzeczpospolitej), na zachodnie ziemie odzyskane. W roku 1950 ludność Polski wynosiła 24,6 mln. mieszkańców, z tego na obszarach dawnej Polski było – 18,9 mln. mieszkańców, a na ziemiach odzyskanych – 5,7 mln. osób. W województwach ziem zachodnich zamieszkiwało 1,3 mln. autochtonów, z terenów dawnej Polski przybyło 2,7 mln. ludzi, natomiast z liczby 2,5 mln. repatriantów 1,7 mln., zostało osiedlonych na ziemiach odzyskanych, a pozostałe 800 tys. zamieszkało na dawnych terenach Polski.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Czy i jak można skutecznie walczyć z wykluczeniem społecznym
Sen. Niewiarowski: Łączyła nas chęć budowania demokratycznej Polski i przekonanie, że komunizm jest groźny
Struktura strachu
Życie ze znakiem jakości
Annusewicz: Beton słabnie, sufit pęka
Podejrzliwość hamuje przedsiębiorczość w Polsce
Jak się pracuje za Bałtykiem
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.