Publicystyka



Krytykant – polska czarownica

Art. 212 kk| dowód prawdy| in dubio pro reo| Izabela Lewandowska-Malec| Ministerstwo Sprawiedliwości| ochrona czci| wypowiedź ocenna| zniesławienie

włącz czytnik

Czy zatem proces o zniesławienie ma służyć wyłącznie realizacji interesów pokrzywdzonego, czy też ma być rozliczeniem oskarżonego z jego własnej realnej winy – z zachowaniem powszechnie przyjętych reguł, a więc przede wszystkim udowadnianiem oskarżonemu winy przez oskarżyciela oraz rozstrzyganiem nieusuwalnych wątpliwości na korzyść tego pierwszego.

W mojej ocenie, musimy przede wszystkim przyjąć chłodne, spokojne spojrzenie na kwestię ochrony czci, która wcale nie jest ani najważniejszym dobrem człowieka, ani też jedynym związanym z jego godnością. Zresztą, godności sprzeciwia się również sprowadzanie obywatela do roli biernego obserwatora rzeczywistości, któremu de facto nie wolno jej komentować, kształtowanie jego odpowiedzialności karnej na zasadzie ryzyka oraz całkowite, instrumentalne poświęcenie interesowi przeciwnej strony procesowej. Nie mówiąc o niejako wpisanym w obecny model zatarciu różnicy między kimś, kto nie podołał wyśrubowanemu wymogowi dowodowemu, a rzeczywistym oszczercą świadomie posługującym się nieprawdziwym zarzutem. Przesadne dążenia, tak w legislacji, jak i w orzecznictwie i doktrynie, skutkujące nieuzasadnionym prymatem czci nad innymi dobrami, należy w końcu rozładować, uspokoić, a ostatecznie – porzucić.

Mam świadomość, że polemika z powszechnie akceptowanym poglądem o odwróceniu ciężaru dowodu może okazać się „walką z wiatrakami”. Lepiej jednak ją podjąć niż trwać w sytuacji przypominającej polowanie na czarownice.

* Autor jest tłumaczem języka angielskiego i łaciny specjalizującym się w tłumaczeniach prawnych, doktorantem na Wydziale Prawa i Administracji UW
Na wokandzie

Poprzednia 2345 Następna

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.