Publicystyka
Krytykant – polska czarownica
Art. 212 kk| dowód prawdy| in dubio pro reo| Izabela Lewandowska-Malec| Ministerstwo Sprawiedliwości| ochrona czci| wypowiedź ocenna| zniesławienie
włącz czytnikZ kolei wyraźnie rysujący się postulat karania tylko za wypowiedzi nieprawdziwe jest nie do zrealizowania na płaszczyźnie samej tylko czystej definicji znamion przestępstwa. Co nam bowiem przyjdzie z rzekomej bezkarności wszystkich pomówień prawdziwych, jeżeli w praktyce będzie można uniknąć skazania tylko wtedy, gdy skutecznie przeprowadzi się rygorystyczny dowód przed sądem, zaś przeciwnik procesowy nie zdoła wytknąć najdrobniejszej wątpliwości?
Nie może być tak, że jeżeli czyjaś interpretacja lub nawet sposób przytoczenia faktów nie okażą się całkowicie niepodważalne, to z konieczności uznajemy, że taki mówca nie zdołał przedstawić dowodu na prawdziwość swojej wypowiedzi i wobec tego powinien za nią ponieść odpowiedzialność karną tak samo, jak gdyby udowodniono mu świadome oszczerstwo. Nie należy też oczekiwać od zwykłych śmiertelników nadludzkiej powściągliwości oraz przenikliwości w interpretowaniu rzeczywistości. Mogłoby się bowiem okazać, że oczekiwania wobec dziennikarzy, radnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych czy innych dyżurnych krytykantów są wyższe niż próg stawiany sądom, które przecież, zgodnie z art. 7 k.p.k.,
„kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego”.
W zgodzie z zasadami
Zanim więc weźmiemy się za formułowanie nowych definicji pomówienia, być może na początku powinniśmy rozważyć, jakiego chcemy tutaj procesu i jakiej formy ponoszenia odpowiedzialności. Jest to pytanie nie tyle o to, jakie dokładnie zachowania mają być karane, a bardziej o to, jak ma wyglądać owo karanie. Sama definicja przestępstwa nie określa przecież kto i w jakich warunkach poniesie odpowiedzialność – o tym decyduje przede wszystkim procedura, a zwłaszcza to, kogo obciąża ciężar dowodu oraz jaka jest waga tego ciężaru.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETPC: Izabela Lewandowska-Malec wygrywa, art. 212 przegrywa
Kolejna ofiara art. 212 i wspomnienie z własnej z nim przygody
Dziennikarze ukarani za artykuł o władzach publicznej spółki
Nikt nie pracuje nad zmianą art. 212 kk
Pozwy nękają lokalne media
Art. 212 kodeksu karnego bez zmian
Sprawa prof. Lewandowskiej-Malec: Opublikowanie apelacji w utajnionej sprawie nie narusza prawa
Krytyczne opinie w internecie nie są zniesławieniem
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.