Publicystyka



PKW nie w konstytucji – dlaczego i przez kogo?

Aleksander Kwaśniewski| Ferdynand Rymarz| Irena Lipowicz| Jan Rokita| Jerzy Ciemniewski| Jerzy Jaskiernia| Kazimierz Czaplicki| konstytucjonalizacja| KRRiTV| Państwowa Komisja Wyborcza| RPP

włącz czytnik

Aleksander Kwaśniewski:
Proponuję przejść teraz do głosowań nad propozycjami do art. 196 projektu jednolitego Konstytucji RP. Przepis ten dotyczy Państwowej Komisji Wyborczej.
Streszczę pokrótce dyskusję, która odbyła się na poprzednim posiedzeniu Komisji. Posłowie I. Lipowicz i J. Rokita zaproponowali skreślenie w całości przepisu o Państwowej Komisji Wyborczej, uznając, że najwłaściwszym dla niego miejscem byłaby ordynacja wyborcza. Natomiast wnioski posłów M. Kurnatowskiej i R. Grodzickiego zmierzają do zmiany kształtu przepisu art. 196 projektu jednolitego Konstytucji RP.

Chcę zapytać wnioskodawców, czy do swoich propozycji pragną coś dodać.

Poseł Irena Lipowicz (UW): Pragnę wyjaśnić, że złożony przeze mnie i posła J. Rokitę wniosek nie był spowodowany chęcią umniejszenia znaczenia Państwowej Komisji Wyborczej, lecz bardziej ascetycznym kształtem przyszłej konstytucji oraz prze-konaniem, że aby zapobiec wadliwości kształtu ustawy zasadniczej, problematykę Państwowej Komisji Wyborczej należałoby raczej regulować na poziomie ustawodawstwa zwykłego. Jest to kwestia ogólnej filozofii konstytucji, a nie stosunku do jednego konkretnego problemu.

Poseł Maria Kurnatowska (PSL): W dyskusji nad art. 196 chodziło głównie o to, aby sformułowanie „Państwowa Komisja Wyborcza przeprowadza wybory i sprawuje nadzór” zastąpić sformułowaniem „Państwowa Komisja Wyborcza sprawuje nadzór”.
Państwowa Komisja Wyborcza rzeczywiście sprawuje nadzór nad przeprowadzeniem wyborów. Niektórzy członkowie i eksperci Komisji postulowali w związku z tym przeredagowanie art. 196 ust. 1.

Poseł Aleksander Kwaśniewski (SLD): Rozumiem, że wniosek poseł M. Kurnatowskiej jest rezultatem dyskusji i uzgodnień z ekspertami. Chodzi tu o jasne sprecyzowanie, że Państwowa Komisja Wyborcza sprawuje nadzór nad demokratycznym prze-prowadzeniem wyborów, natomiast sama ich nie przeprowadza, gdyż odbywa się to z zaangażowaniem całej struktury komisji wyborczych.

Czy poseł R. Grodzicki nie chce objaśnić swoich wniosków? Co prawda na ostatnim posiedzeniu Komisji Konstytucyjnej odbyła się nad nimi dyskusja, nie wszyscy jednak w niej uczestniczyli. Proszę zatem posła R. Grodzickiego o streszczenie istoty własnych propozycji do art. 196.

Poseł Ryszard Grodzicki (SLD): Wniosek nr 4, polegający na dodaniu w art. 196 nowego ust. la, wiąże się z problematyką tworzenia prawa. W trakcie dyskusji ustaliliśmy, iż Państwowa Komisja Wyborcza powinna wydawać normy powszechnie obowiązujące. Moim zdaniem, upoważnienie do wydawania takich norm powinno znaleźć się w przyszłej konstytucji.
Przyjęcie wniosku nr 5 do art. 196 ust. 4 uwolniłoby niejako konstytucję od przepisu, który określałby sposób powoływania Państwowej Komisji Wyborczej. W tym zakresie powinno nastąpić odesłanie do ustawy.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.