Publicystyka
Polska po 25 latach: Gospodarka
diagnoza społeczna| hiperinflacja| Karol Modzelewski| Leszek Balcerowicz| okrągły stół| PRL| Tadeusz Mazowiecki| Unia Europejska| współczynnik Giniego| wzrost PKB
włącz czytnikSocjalizm wymagał nieustannego wzrostu nakładów, przyrostu majątku trwałego i wzrostu zatrudnienia. W okresie gospodarki socjalistycznej od 1945 roku wielkie budowy socjalizmu przejęły na siebie utrzymanie całego przyrostu naturalnego ze wsi i z rolnictwa – ponad 6,5 miliona ludzi. Całe ukryte bezrobocie w polskim rolnictwie zostało za socjalizmu przeniesione do miast i ukryte w przemyśle. Wszyscy byliśmy „przypisani do miejsca pracy” państwowego pracodawcy, gdzie „zatrudnieni udają że pracują, a pracodawca udawał, że płaci wynagrodzenie”. W ostatnim roku upadku socjalizmu ostatni premier peerelu i ostatni pierwszy sekretarz PZPR Mieczysław F. Rakowski mając na uwadze włączenie opozycji do sprawowania władzy w Polsce dokonał w pełni świadomie procesu „uwłaszczenia nomenklatury” w 1988 roku za sprawą ustawy Wilczka o tzw. „wolności gospodarczej”. Uczynił to dokładnie tak, jak 125 lat przed nim car Aleksander II w 1863 roku dokonał uwłaszczenia chłopów polskich w czasie powstania styczniowego. Tak, jak car Aleksander II „przekupił” chłopów dając im ziemię, tak Rakowski - w obawie przed buntem nomenklatury - „przekupił” aparat partyjny własnej partii komunistycznej, oddając mu we władanie majątek narodowy. Ustawa Rakowskiego z 1988 roku była niczym carski ukaz z 1863 roku. Już na sam koniec Rakowski z ówczesnym ministrem rolnictwa Olesiakiem „urynkowili ceny żywności” co spowodowało czterocyfrowy wzrost inflacji na grudzień 1989 roku. Socjalizm w spadku pozostawił nam wszystkim zadłużenie gospodarki i zagranicznych rządów i banków na kwotę 49 mld. dolarów.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Polska po 25 latach: A. Wróblewska - Pamiętnik wie lepiej
Niech się święci 4 czerwca
Sukces polskiej transformacji
25 lat wolności
Raport z rynku pracy: w jednej trzeciej firm dochodzi do łamania kodeksu pracy
Bezrobocie spada dziewiąty miesiąc z rzędu
Realizm DiP-u po latach
Właściwa miara nierówności
Cud nad Wisłą w gospodarce
Dług publiczny - Balcerowicz ostrzega
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.