Publicystyka
Polska po 25 latach: Gospodarka
diagnoza społeczna| hiperinflacja| Karol Modzelewski| Leszek Balcerowicz| okrągły stół| PRL| Tadeusz Mazowiecki| Unia Europejska| współczynnik Giniego| wzrost PKB
włącz czytnikTak szybka dynamika wzrostu gospodarczego z jednej strony dokonywała się poprzez niespotykany wzrost wydajności pracy. Z drugiej zaś ów wzrost wydajności pracy był opłacony kosztownym spadkiem liczby pracujących z 16,5 do 14,2 milionów osób. Pojawiło się nieznana w socjalizmie liczna kategoria ludzi bezrobotnych, która w 2013 roku wyniosła 2,1 mln. osób.
Wahania koniunktury gospodarczej, które odczytujemy w amplitudzie wzrostów i spadków akumulacji i nakładów brutto na środki trwałe stały się podstawą wyodrębnienia badanych, wyodrębnionych pięciu okresów transformacji polskiej gospodarki. Polska w okresie transformacji zwiększyła swój udział poziomu PKB na 1 mieszkańca w stosunku do poziomu krajów Europy Zachodniej z 30% w 1991 roku przez 49% w 2004 roku do 67% w 2012 roku.
Wahania dynamiki polskiej gospodarki pozwalają na wyznaczenie okresów rozwoju o różnych dynamikach. Wyodrębniam 5 takich okresów. Pierwszy to lata „przekuwania” gospodarki na nowy system – przechodzenia od socjalizmu do kapitalizmu, to lata 1990-1993. Okres drugi to lata przyspieszonego wzrostu gospodarczego 1994-2000. Okres trzeci – to lata wyhamowania wzrostu z obawy przed „przegrzaniem gospodarki” i niebezpieczeństwa powtórki inflacyjnego wzrostu cen, czyli lata 2000 – 2004. Okres czwarty – to przyspieszenie dynamiki gospodarki dzięki wejściu 1 maja 2004 roku Polski do Unii Europejskiej, 2005 – 2009. Okres ostatni, to lata ponownego obniżenia dynamiki spowodowanej kryzysem strukturalnym krajów należących do strefy euro, oraz własnymi trudnościami z tytułu rosnącego długu publicznego Polski – lata 2010-2013. (tabl.1)
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Polska po 25 latach: A. Wróblewska - Pamiętnik wie lepiej
Niech się święci 4 czerwca
Sukces polskiej transformacji
25 lat wolności
Raport z rynku pracy: w jednej trzeciej firm dochodzi do łamania kodeksu pracy
Bezrobocie spada dziewiąty miesiąc z rzędu
Realizm DiP-u po latach
Właściwa miara nierówności
Cud nad Wisłą w gospodarce
Dług publiczny - Balcerowicz ostrzega
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.