Publicystyka



Prof. J. W. Adamowski: Media do wynajęcia

dziennikarstwo| dziennikarze| Janusz W. Adamowski| media| media publiczne| tabloidyzacja mediów

włącz czytnik

Zwłaszcza wtedy, kiedy uniezależniły się od świata polityki. A to przecież było w połowie XIX w.! Mam wrażenie, że w dzisiejszej Polsce wiele środowisk wykazuje oznaki psienia. Psieje polityka, psieją media, psieje szkolnictwo wyższe. Ono też, niestety, bo masowość kształcenia nas zabija. W tej sytuacji wszyscy stają się dla siebie bardzo tolerancyjni.

Jakich tematów brakuje w naszych mediach?

Proszę zwrócić uwagę na to, że coraz mniej jest poważnej publicystyki międzynarodowej. Ona jest kosztowna, więc regularnie się ją wycina. Brakuje mi poważnych debat społecznych, bez ustawiania w taki sposób, że dziennikarz napuszcza jednego polityka na drugiego – to są ustawki klasyczne, w stylu kibolskim. Brakuje mi poważnych programów, które podejmowałyby istotne problemy gospodarcze. W Polsce wiedza ekonomiczna jest na przerażająco niskim poziomie. A proszę zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych największy dziennik to „Wall Street Journal”, gazeta ekonomiczna! U nas prasa gospodarcza ma najniższe nakłady.

A sprawy dotyczące moralności, etyki?

Również bardzo potrzebne, tylko nieliczne tytuły podejmują tego typu tematy, i to też okazjonalnie. Na zasadzie: pojawia się kwestia in vitro – rozpoczyna się debata. Ale króciutka.

Po pięć minut dla każdego rozmówcy.

Bez sensu, nie znajdziemy w tym ani ładunku informacyjnego, ani żadnych poważnych analiz.

Co pan mówi studentom dziennikarstwa, którzy wchodzą w te mury?

Zawsze im mówię, że wybrali zawód niesłychanie piękny i trudny. Bo uważam dziennikarstwo za piękny zawód; ono oczywiście się pauperyzuje, ale gdyby chcieć tak naprawdę je uprawiać, daje wspaniałe możliwości. Choć rzeczywiście zawód jest trudny – trudny finansowo, bo niby wszystko jest w twoich rękach, ale nie do końca. Nawet jak jesteś świetny, niekoniecznie znajdziesz dla siebie miejsce w dobrym medium… Poza tym myślę, że powinniśmy w programach nauczania zwrócić jeszcze większą uwagę na przedmioty prawno-etyczne. Obserwuję dziennikarstwo amerykańskie, w tamtych szkołach te przedmioty są pierwszoplanowe. Tam bardzo zwraca się uwagę na aspekty etyczne związane z uprawianiem tego zawodu.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.