Świat



M. A. Nowicki: ETPC o zatrzymaniu obrońcy wykonującego swoje obowiązki

ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| Francja| HFPC| obrońca| przeszukanie| zatrzymanie

włącz czytnik
M. A. Nowicki: ETPC o zatrzymaniu obrońcy wykonującego swoje obowiązki
Adwokat francuski, początek XX w., Wikipedia.org

Prezentujemy, za Helsińską Fundacją Praw Człowieka, omówienie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie François przeciwko Francji. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu, obecnie przewodniczącego Komisji Doradczej ds. Praw Człowieka w Kosowie (UNMIK Human Rights Advisory Panel).

Adwokat Daniel François został wezwany do komisariatu w Aulnay-sous-Bois w celu udzielenia pomocy prawnej nieletniemu zatrzymanemu w areszcie. Jego klient oświadczył, że bity przez policjantów. Adwokat sporządził notatkę z żądaniem dołączenia do akt sprawy. Domagał się też zbadania zatrzymanego przez lekarza. W związku z tymi żądaniami doszło do kłótni między nim i policjantką C.Z., podczas której, jak twierdziła C.Z., adwokat usiłował ją uderzyć. W rezultacie C.Z. postanowiła go zatrzymać i umieścić w areszcie. Adwokat został natychmiast zaprowadzony do celi, pozbawiony rzeczy, jakie miał przy sobie, w tym teczki zawodowej, sznurowadeł i poddany pełnemu przeszukaniu osobistemu. Zatrzymanie skarżącego trwało łącznie około 13 godzin. Skarga na C.Z. została oddalona, a odwołania odrzucone.

W skardze do Trybunału adwokat twierdził, że zatrzymanie go w areszcie nie miało żadnego uprawnionego uzasadnienia, a sposób jego wykonania był arbitralny, czego sędziowie krajowi wystarczająco nie zbadali (art. 3, 5, 6 i 13 Konwencji).

Oto szczegóły zatrzymania adwokata (wyrok - 23 kwietnia 2015 r., Izba (Sekcja V), skarga nr 26690/11):

W nocy z 31 grudnia 2002 r. na 1 stycznia 2003 r. Daniel François, który jest adwokatem, został wezwany do komisariatu w Aulnay-sous-Bois w celu udzielenia pomocy prawnej nieletniemu zatrzymanemu w areszcie. Po rozmowie z klientem, który oświadczył, że był bity przez policjantów i pokazał ślady na twarzy, adwokat sporządził notatkę z żądaniem dołączenia do akt sprawy. Domagał się zbadania zatrzymanego przez lekarza. W związku z tymi żądaniami doszło do kłótni między nim i policjantką C.Z., podczas której, jak twierdziła C.Z., usiłował ją uderzyć. W rezultacie C.Z. postanowiła go zatrzymać i umieścić w areszcie. Adwokat został natychmiast zaprowadzony do celi, pozbawiony rzeczy, jakie miał przy sobie, w tym teczki zawodowej, sznurowadeł i poddany pełnemu przeszukaniu osobistemu. M. in. na polecenie policjantki musiał poddać się kontroli na alkohol, która dała wynik negatywny. Zatrzymanie skarżącego trwało łącznie około 13 godzin. Skarga na C.Z. została oddalona, a odwołania odrzucone.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.