Świat



Rosja: Komitet Praw Człowieka jest zaniepokojony…

antysemityzm| Borys Niemcow| dyskryminacja| islamofobia| Komiet Praw Człowieka| Krym| Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych| profilowanie rasowe| rasizm| Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej| Tatarzy Krymscy| Ukraina| Zaur Dadajew

włącz czytnik

Równość płci

Komitet pozostaje zaniepokojony ciągłym niedoreprezentowaniem kobiet na stanowiskach decyzyjnych w życiu politycznym i publicznym, w tym w Dumie Państwowej, w Radzie Federacji i w organach wykonawczych.

Przemoc w rodzinie

Komitet jest zaniepokojony wzrostem o 20 procent od 2010 roku liczby zgłoszonych przypadków przemocy wobec kobiet i dzieci; powolnym postępem w przyjmowaniu projektu federalnej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zauważa również brak należytej staranności funkcjonariuszy organów ścigania w rejestracji i badaniu przypadków przemocy domowej oraz, że usługi wsparcia dla ofiar, w tym wielu psychologicznych i edukacyjnych, ośrodków i schronisk, są niewystarczające.

Środki zwalczania terroryzmu

Komitet wyraża ubolewanie z powodu braku jasności co do tego, że ustawa federalna z 2006 w sprawie przeciwdziałania terroryzmowi nie zawiera szczegółowych przepisów o obowiązku władz przestrzegania i ochrony praw człowieka w kontekście działań antyterrorystycznych i że upoważnia [władze] do stosowania tymczasowych ograniczeń praw i wolności.

Tortury i poniżające traktowanie

Komitet jest zaniepokojony doniesieniami, że tortury i złe traktowanie są nadal szeroko praktykowane,[…] z niepokojem zauważa, że ostatnio pan Zaur Dadajew [i inne osoby] podejrzany o zamach na lidera opozycji Borysa Niemcowa przyznał się do zabójstwa pod wpływem tortur.

Azyl i wydalenia

Komitet jest zaniepokojony, że dostęp do procedur azylowych przez ubiegających się o azyl, którzy mogą potrzebować ochrony międzynarodowej, jest wciąż problematyczny. Jest również zaniepokojony brakiem konkretnego zabezpieczenia prawnego przed wydaleniem osoby do innego państwa, gdy istnieją poważne podstawy, by sądzić, że będzie ona narażona na realne ryzyko, w tym na tortury.

Osoby zażywające narkotyki

Komitet, zwracając uwagę na prawny zakaz zażywania opioidów i brak terapii substytucyjnej, wyraża zaniepokojenie zarzutami, że policja czasem celowo aresztuje narkomanów cierpiących na objawy odstawienia w celu wymuszenia zeznań lub zmuszenia ich do współpracy z policją. Komitet zauważa, że ból fizyczny i psychiczny i cierpienie związane z zespołem abstynencyjnym można uznać za tortury.

Niezależność sądów

Komitet jest zaniepokojony praktyką wyboru, powoływania, promocji i odwoływania sędziów, który wydaje się być obszarem ingerencji [administracji], niewłaściwej [dyspozycyjności] prezesów sądów w procedurze mianowania oraz rolą komisji prezydenckiej w procesie wyboru i powołania.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.