Świat



Rosja: Komitet Praw Człowieka jest zaniepokojony…

antysemityzm| Borys Niemcow| dyskryminacja| islamofobia| Komiet Praw Człowieka| Krym| Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych| profilowanie rasowe| rasizm| Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej| Tatarzy Krymscy| Ukraina| Zaur Dadajew

włącz czytnik

Komitet jest również zaniepokojony negatywnym wpływem nowelizacji kodeksu karnego (art 280,1) wprowadzającej przestępstwo publicznych zaproszeń do działań zmierzających do naruszenia integralności terytorialnej państwa. W lipcu 2014 prawo to zostało zastosowane przeciwko redaktorowi naczelnemu gazety krymskich Tatarów "Avdet".

Zgromadzenia pokojowe

Komitet wyraża zaniepokojenie spójnymi doniesieniami o arbitralnych ograniczeniach w korzystaniu z wolności pokojowych zgromadzeń, w tym brutalnym i nieuzasadnionym rozproszeniu demonstrantów przez funkcjonariuszy organów ścigania, arbitralnych zatrzymaniach i nałożeniu surowych grzywien i kar więzienia za wyrażanie poglądów politycznych. Komitet zauważa, ze szczególny niepokój budzą zarzuty użycia przemocy wobec funkcjonariuszy organów ścigania stawiane demonstrantom z placu Bołotnaja w Moskwie 6 maja 2012 i kary pozbawienia wolności do 4,5 lat oraz długie tymczasowe aresztowanie przekraczające w niektórych przypadkach rok, jak również przetrzymywanie niektórych protestujących podczas spontanicznych 1300 spotkań po ogłoszeniu wyroku w sprawie Bołotnaja w lutym 2014 r.

Komitet jest jeszcze bardziej zaniepokojony silnym efektem odstraszającym spowodowanym przez ograniczenia wolności zgromadzeń wprowadzone w nowelizacji Federalnej Ustawy Nr 65-FZ z dnia 8 czerwca 2012, która nakłada wysokie kary administracyjne na organizatorów zgromadzeń, którzy byli wcześniej skazani za podobne wykroczenia administracyjne.

Podobnie Komitet jest zaniepokojony zestawem dodatkowych ograniczeń z lipca 2014 r i zaostrzeniem kar za łamanie przepisów dotyczących organizacji imprez publicznych, wprowadzeniem administracyjnej kary pozbawienia wolności do 5 lat lub grzywną w wysokości do 1 mln rubli za udział w nielegalnym zgromadzeniu publicznym.

Wolność zrzeszania się

Komitet jest zaniepokojony zmianami wprowadzonymi w 2012 roku do ustawy federalnej nr 121-FZ o organizacjach niekomercyjnych, potwierdzonej przez Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej w kwietniu 2014 r, które zmuszają organizacje niekomercyjne (NGO) uzyskujące obce finansowanie i angażujące się w "działania polityczne", aby zarejestrowały się jako "agenci zagraniczni", co ma także niekorzystny wpływ na wolność słowa, zgromadzeń i zrzeszania się. Komitet zauważa z niepokojem, że definicja "działalności politycznej" w ustawie jest bardzo szeroko interpretowana i pozwala władzom zarejestrować przymusowo organizacje pozarządowe jako "agentów zagranicznych", bez ich zgody lub decyzji sądu. Organizacje te prowadzą działalność związaną z życiem publicznym, w tym w zakresie obrony praw człowieka i ochrony środowiska. Komitet jest zaniepokojony skomplikowaną procedurą usuwania z rejestru "obcego agenta" i wyraża żal, że zmiany doprowadziły do ograniczeń w działalności organizacji pozarządowych oraz do zawieszenia działalności lub dobrowolnego zamknięcia niektórych organizacji pozarządowych.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.