Świat



USA: Ciche zwycięstwo równości

Antonin Scalia| Barack Obama| John Roberts| Robert Shelby| Ruth Bader Ginsburg| rząd federalny| Sąd Najwyższy USA| Stany Zjednoczone

włącz czytnik

Sędzia Shelby był pierwszym z wielu. Od tego czasu ponad 40 sędziów, w tym cztery sądy apelacyjne uznały stanowe zakazy małżeństw jednopłciowych za niekonstytucyjne. Szczególnie wymowna była decyzja federalnej sędzi z Wirginii, Arendy Allen. Porównując zakaz małżeństw jednopłciowych do podobnego stanowego zakazu małżeństw różnych rasowo, zmasakrowała argumentację prawniczą i logiczną zwolenników tzw. „tradycyjnego małżeństwa”. Po jej orzeczeniu zarówno gubernator stanu jak i prokurator generalny odmówili obrony konstytucji stanowej przed Sądem Najwyższym. W Północnej Karolinie, mój ewangelicko-reformowany Zjednoczony Kościół Chrystusa (UCC) pozwał tamtejszy stan, twierdząc, że zakaz udzielania takich małżeństw narusza prawo do praktykowania religii. Moje wyznanie pozwala mi udzielać takich ślubów od 2004 roku.

Paradoksalnie, im więcej zwycięstw zwolenników małżeńskiej równości w sądach apelacyjnych, tym bardziej niepewne były ich losy przed Sądem Najwyższym. Do niedawna bowiem nakazywał on wstrzymanie wykonania wyroków aż do dzisiejszej sesji. Z prośbą o zajęcie się sprawą zwróciły się stany Wisconsin, Virginia, Utah, Indiana oraz Oklahoma. Ale na początku września liberalna sędzia Sąd Najwyższego Ruth Bader Ginsburg zwróciła uwagę, że jeśli sądy apelacyjne nie podzielą się w swojej opinii, Sąd Najwyższy tymi sprawami się nie zajmie, bo nie będzie takiej potrzeby. Wielu przypuszczało, że to jej pobożne życzenie i że Sąd Najwyższy podejmie jednak tak ważną i budzącą emocje sprawę. Aż do dziś.

Zgodnie z prawem, wcześniejsze postanowienia Sądu Najwyższego, wstrzymujące wejście w życie wyroków, tracą moc w ciągu 48 godzin. Demokratyczny gubernator stanu Wirginia, chwaląc orzeczenie Sądu, nakazał lokalnym urzędom stanu cywilnego zacząć wydawanie aktów ślubu i udzielanie ich natychmiast. Pierwsze odbyły się już o godzinie 13.00 w poniedziałek. Republikański gubernator stanu Utah przyjął orzeczenie „ze smutkiem“, ale nakazał wszystkim agencjom i urzędom stanowym podporządkowanie się decyzji i rozpoczęcie udzielania takich ślubów.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.