TK



30 spraw oczekujących na rozpoznanie przez TK, które mają szczególne znaczenie dla obywateli

RPO| skarga do TK| Trybunał Konstytucyjny| wniosek do TK

włącz czytnik


9. Zakaz zwrotu nieruchomości wywłaszczonej, kupionej w toku negocjacji przedwywłaszczeniowych (sygn. SK 39/15)

Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami uniemożliwiają odzyskanie nieruchomości wywłaszczonej na cele publiczne (budowę dróg, linii kolejowych, budynków władz publicznych itp.), która jednak stała się zbędna na te cele, w sytuacji, gdy własność odebrano nie na podstawie administracyjnej decyzji wywłaszczeniowej, ale cywilnoprawnej umowy sprzedaży (zamiany), zawartej w toku rokowań, będących obligatoryjnym etapem przed formalnym wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego. Ponieważ nieruchomość sprzedana w takich okolicznościach przez właściciela nie jest w rozumieniu przepisów nieruchomością „wywłaszczoną”, to żądanie zwrotu nie przysługuje. Rozwiązanie takie jest niesprawiedliwe chociażby z tego powodu, że jeżeli do takiej sprzedaży doszło przed 1998 r., odzyskanie nieruchomości jest możliwe. Nie można też zaakceptować gorszego traktowania tych osób, które zdecydowały się współpracować z organami państwa w realizacji celów publicznych i dobrowolnie odstąpiły swoją własność, oszczędzając organom kosztów postępowania administracyjnego, od tych właścicieli, którzy do końca opierali się wywłaszczeniu i procesowali się przez wiele lat. Pierwsza grupa może mieć uzasadnione poczucie „bycia oszukanym” przez państwo.

10. Brak ochrony przed eksmisją „na bruk” w przepisach dotyczących administracyjnego postępowania egzekucyjnego (K 27/15)

Rzecznik skierował do TK wniosek dotyczący pominięcia ustawodawczego w przepisach regulujących procedurę egzekucji administracyjnej, w zakresie, w jakim nie zapewnia ona nawet minimalnego standardu ochrony przed bezdomnością osobom eksmitowanym w oparciu o decyzje administracyjne. Dotyczy to przede wszystkim osób zajmujących mieszkania będące w dyspozycji służb mundurowych (Policji, Służby Więziennej, państwowej Straży Pożarnej). Zdaniem Rzecznika brak choćby minimalnej ochrony przed „eksmisją na bruk”, nawet w formie wskazania tymczasowego pomieszczenia, narusza godność człowieka. Pozostaje także w sprzeczności z tymi przepisami Konstytucji, które nakazują władzom publicznym zapobiegać bezdomności oraz udzielać szczególnej pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

11. Bezpieczeństwo imprez masowych - zakaz klubowy (K 47/14)

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.