TK



30 spraw oczekujących na rozpoznanie przez TK, które mają szczególne znaczenie dla obywateli

RPO| skarga do TK| Trybunał Konstytucyjny| wniosek do TK

włącz czytnik

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją uregulowań ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Prawo udziału jednostki w imprezie masowej posiada swoje umocowanie w art. 73 Konstytucji RP. Rzecznik Praw Obywatelskich nie opowiada się za całkowitą eliminacją zakazu klubowego z polskiego porządku prawnego, lecz za jego dookreśleniem w przepisach rangi ustawowej, co ograniczy arbitralność i dowolność w jego wymierzaniu. Ograniczenia korzystania z wolności z art. 73 Konstytucji nie mogą być bowiem nadmierne i nieproporcjonalne, co ma obecnie miejsce i to zarówno w aspekcie materialnym, jak i formalnym.

12. Wysokość stawki podatku od książek wydawanych w formie cyfrowej i innych publikacji elektronicznych (K 61/13)

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadziły one różnice w stawce podatku od towarów i usług (podatku VAT) na publikacje wydawane na nośnikach fizycznych (drukowane, wydawane na dyskach, taśmach etc.) oraz te oferowane w formie zapisu cyfrowego (tzw. e-booki). Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, ta sama książka, w zależności od sposobu, w jaki została wydana, może być objęta stawką 5% lub 23% podatku (8% i 23% w przypadku gazet, czasopism i pozostałych periodyków). Opisane rozwiązanie budzi wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej gwarancji równości. Prowadzi bowiem do różnicowania sytuacji prawnej podmiotów będących w takiej samej sytuacji faktycznej.

Trybunał Konstytucyjny, przychylając się do propozycji Rzecznika, skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ważności przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących podatku VAT.

13. Zwrot opłaty za edukację przedszkolną dzieci dla członków służby zagranicznej (K 2/15)

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją uregulowań ustawy o służbie zagranicznej na gruncie problemu realizacji obowiązkowego przygotowania przedszkolnego przez dzieci członków służby zagranicznej, którzy wykonują obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 4 ustawy o służbie zagranicznej, członkom służby zagranicznej przysługuje zwrot opłat za naukę dzieci ze względu na szczególne warunki państwa przyjmującego, jeżeli nie mają one możliwości uczęszczania do bezpłatnej publicznej szkoły typu podstawowego lub średniego. Zaskarżony przepis nie obejmuje swym zakresem normowania placówek, w których realizowane jest roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.