TK
A. Rzepliński: Trybunał Konstytucyjny nie jest w wieży z kości słoniowej
Andrzej Rzepliński| budżet państwa| finanse publiczne| gospodarka| kontrola konstytucyjności| ochrona własności i praw majątkowych| progi ostrożnościowe| równowaga budżetowa| RPO| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnikNie możemy sobie pozwolić na to, aby zdrowie w więzieniu nikogo w ogóle nie interesowało, bo również to pociągnie za sobą koszty. Jeśli państwa to nie interesuje, to przyjdzie mu płacić odszkodowania zasądzone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Z drugiej strony, nie zawsze w więzieniu zamkniętym osadza się ludzi niebezpiecznych. O osadzeniu tam decyduje w dużym stopniu surowość kary, a po wielu latach taki człowiek może już nikomu nie zagrażać. Rozstrzygnięcie o konstytucyjności czy niekonstytucyjności także w takiej sprawie nie jest obojętne dla budżetu.
Można zapytać, co to jest kilka czy kilkanaście milionów w skali roku, skoro budżet wynosi 350 miliardów złotych, a PKB w granicach półtora biliona złotych. Naprawdę z rozrzewnieniem słucham tego typu argumentów przedstawianych czasem Trybunałowi Konstytucyjnemu. Baczenie przez TK, aby przestrzeganie praw człowieka było wpisane w porządek prawny państwa nie może być bezkosztowe.
Są też skargi i wnioski dotyczące kwestii majątkowych.
Mamy sprawy, które z natury rzeczy dotyczą artykułu 64 Konstytucji RP – a to jest przepis, który jest jednym z fundamentów polskiego systemu konstytucyjnego – czyli ochrony własności i praw majątkowych. Na tym polegał komunizm, że pozbawił ludzi własności i czynił niewolnikami partii rządzącej, gdyż ktoś, kto nie ma nic albo można mu zabrać wszystko, jest w pełni zależny od państwa. Ten, kto posiada w sposób prawnie pewny choćby niewiele – jest relatywnie silny i niezależny od władzy publicznej, może być jej partnerem i podmiotem w sporze z nią. Własność i prawo dziedziczenia są zasadą ustrojową Konstytucji RP (art. 22). Konstytucja chroni spokojne władanie przez nas naszą własnością i prawami majątkowymi. Konstytucja chroni nie tylko to, co już mamy, ale również nasze prawo do tworzenia nowych wartości gospodarczych. Wolność działalności gospodarczej jest zasadą naszego ustroju i prawem podmiotowym każdego z nas.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.