TK



Informacja Trybunału Konstytucyjnego dla Komisji Ustawodawczej Senatu

włącz czytnik

Rosnąca liczba spraw nie wpłynęła na wydłużenie czasu ich merytorycznego rozpatrzenia. Przeciwnie, średni czas to obecnie 18 miesięcy, czyli o miesiąc krócej niż w roku 2013.

W roku 2014 Trybunał zmierzył się z licznymi problemami konstytucyjnymi. Przedstawienie wszystkich problemów konstytucyjnych, które rozstrzygnął Trybunał w ubiegłym roku, zabrałoby zbyt wiele czasu, dlatego chciałbym zwrócić Wysokiej Komisji uwagę tylko na te z nich, które moim zdaniem są szczególnie doniosłe. Chodzi o wyroki Trybunału o podwyższeniu wieku emerytalnego1, świadczenia pielęgnacyjnego i innych świadczeń opiekuńczych2, ochrony prywatności i autonomii informacyjnej3, podatku od dochodów nieujawnionych4, opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych5, wolności religii6, wolności zgromadzeń7, obowiązku wskazania sprawcy wykroczenia drogowego8, karaniu posiadania marihuany9, ochrony własności i dochodów jednostek samorządu terytorialnego10. O większości z tych spraw mówiłem na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym miesiącu.

*****

Moje dzisiejsze wystąpienie chciałbym poświęcić przede wszystkim zagadnieniu bardzo ważnemu dla konstytucyjnej współpracy Trybunału Konstytucyjnego z ustawodawcą. Chodzi o odraczanie przez Trybunał terminu utraty mocy obowiązującej niekonstytucyjnych przepisów. Będę o tym mówił również na posiedzeniu sejmowej Komisji Ustawodawczej. W Sejmie zajmę się ogólnymi problemami związanymi ze stosowaniem przez Trybunał klauzuli odraczającej. Tu, w Senacie, skupię się natomiast na stosowaniu tej klauzuli w sprawach szeroko rozumianego prawa daninowego oraz gospodarczego.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.