TK



Listy Prezydentów RP do Trybunału: Andrzej Duda w 2016, Lech Kaczyński w 2007, Aleksander Kwaśniewski w 1999 i 2000

Aleksander Kwaśniewski| Andrzej Duda| Andrzej Rzepliński| Jerzy Stępień| Konstytucja| Lech Kaczyński| Marek Safjan| Trybunał Konstytucyjny| Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK

włącz czytnik

Nowa Konstytucja stworzyła gwarancje prawne orzekania przez sędziów Trybunału w sposób bezstronny i niezawisły, stanowiąc, że w tym zakresie sędziowie podlegają tylko Konstytucji.

Sens istnienia sądu konstytucyjnego to ochrona demokratycznych zasad i wartości wynikających z Konstytucji wyrażająca się poprzez wpływ na kształtowanie treści porządku prawnego oraz na zgodne z Konstytucją jego stosowanie. Działanie Trybunału Konstytucyjnego zawsze będzie usprawiedliwione, jeżeli chroni zasady i wartości wynikające bezpośrednio z Konstytucji.

W dniu tak uroczystym dla Trybunału Konstytucyjnego, życzę sędziom Trybunału Konstytucyjnego, by ich wysiłek służył dobru obywateli oraz Rzeczypospolitej.

Z wyrazami szacunku

*****

List Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 roku

Pan

prof. Marek Safjan, Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo,

Polska demokracja dojrzewa. Wzrasta znaczenie ustawy zasadniczej, umacnia się zasada podziału władz, krystalizują kompetencje organów państwowych. W przemianach ustawodawstwa i stabilizowaniu procedur demokratycznych istotną rolę odgrywa Trybunał Konstytucyjny. Stał się kluczowym organem ochrony Konstytucji, jej gwarantem i obrońcą. Z satysfakcją obserwuję wpływ postanowień Trybunału na kształt systemu prawnego oraz wzrastające zaufanie społeczne do jego działalności. Oznacza to, że Polska ma prawdziwie europejski sąd konstytucyjny.

Dzisiejsze Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego odbywa się już w okresie, kiedy orzeczenia Trybunału uzyskały charakter ostateczny i niepodważalny. To ważny krok w kierunku przestrzegania zasad tworzenia aktów prawnych, respektowania prawa międzynarodowego w porządku wewnętrznym.

Instytucja skargi konstytucyjnej zdaje egzamin. Jest realnym środkiem ochrony wolności jednostki, służąc jednocześnie interesowi publicznemu Mam nadzieję, że możliwości korzystania z niej rozszerzy spodziewana nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Dzięki działalności Trybunału Konstytucyjnego przenoszone są do polskiego prawa standardy ochrony praw człowieka i obywatela. Proces ten kształtuje nowoczesne państwo, przeobraża społeczeństwo, otwiera szanse Polski na lepsze miejsce w społeczności światowej.

Trybunał Konstytucyjny stoi ponad polityką. O jego pozycji i autorytecie decyduje niezawisłość i bezstronność, sprawne działanie i wysoki profesjonalizm sędziów. Wyrażam głębokie zadowolenie, że Trybunał Konstytucyjny jest instytucją posiadającą wszystkie te atrybuty Trafnością swoich orzeczeń potwierdza słuszność przyjętego modelu kontroli konstytucyjności przepisów prawnych. Jest mi tym bardziej miło, że od lat ten kształt jurysdykcji konstytucyjnej był przedmiotem moich starań.

Trybunał Konstytucyjny,Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.