TK



M. Wiącek: Opinia prawna zlecona przez BAS na temat projektu ustawy o TK

Biuro Analiz Sejmowych| Marcin Wiącek| Prezydent RP| projekt ustawy o TK| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

3.3. Pozytywnie należy ocenić rozszerzenie zakresu normy upoważniającej do wydania regulaminu TK (art. 15 ust. 1). Obecnie jedyną podstawą prawną regulaminu jest art. 40 ustawy o TK, powtórzony w art. 80 projektu, jednak – o czym świadczy treść aktualnego regulaminu – zakres spraw wymagających określenia w tym akcie jest szerszy. 

4. Uwagi do rozdziału 3

4.1. Spośród kryteriów określających warunki, jakich spełnienie jest wymagane od kandydata na sędziego TK, wątpliwości budzą warunki wskazane w art. 18 ust. 1 pkt 6 i 7 oraz art. 18 ust. 3.

A. Nie uważam za uzasadnione wprowadzenia kryterium minimalnego wieku kandydata na sędziego TK (art. 18 ust. 1 pkt 6). Jest ono niespójne z wymaganiami stawianymi kandydatom do innych najwyższych organów władzy sądowniczej. Kryterium wieku nie przewidują ani art. 22 ustawy z 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym, ani art. 15 ust. 1 ustawy z 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu. Natomiast w odniesieniu do kandydatów na sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wymóg ukończenia 40 lat nie ma charakteru bezwzględnego (por. art. 7 § 1 ustawy z 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych). Również w przypadku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dochodziło do wyboru sędziów, którzy nie ukończyli 40 lat (zob. M. Zubik, Status prawny sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Warszawa 2011, s. 78). Poza tym, wiek kandydata nie ma bezpośredniego związku z wymogiem „wyróżniania się wiedzą prawniczą” (art. 194 ust. 1 Konstytucji).

B. Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 7 sędzią TK może być wybrana osoba, która przez co najmniej 10 lat „zajmowała stanowiska w instytucjach publicznych związane z tworzeniem lub stosowaniem prawa”.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.