TK



Trybunał Konstytucyjny: o kłamstwach, niedomówieniach, przeinaczeniach faktów i o … kompromisie

kompromis| KPRM| pełny skład| PiS| Platforma Obywatelska| Prezydent| publikacja wyroku| ślubowanie| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

TK może orzekać w pełnym składzie także w sprawach:

e) w których skład orzekający Trybunału zamierza odstąpić od poglądu prawnego wyrażonego w orzeczeniu wydanym w pełnym składzie,

f) o szczególnej zawiłości lub doniosłości.

Poza tymi przypadkami orzekanie w pełnym składzie to kwestia tradycji i technicznych możliwości (zmienia się liczba spraw, w których Trybunał orzeka - kilkanaście lat temu Sędzia w ciągu dziewięcioletniej kadencji orzekał w ok. 200 sprawach, obecnie orzeka w ponad 1000 spraw).

Waga i moc wiążąca wyroku TK jest taka sama, niezależnie od liczby orzekających sędziów.

Jeżeli w 5-osobowym składzie głosy rozkładają się 3:2 na rzecz niekonstytucyjności przepisu, sprawa kierowana jest do rozstrzygnięcia przez Trybunał w pełnym składzie. Właśnie po to, by zapobiec inkryminowanej przez krytyków sytuacji.

Przytoczyć tu trzeba jeszcze jedno oskarżenie, ciskane często pod adresem Trybunału: ma on uzurpować sobie władzę „trzeciej izby parlamentu”albo zgoła „władzę najwyższą”. Kiedy wyborca słyszy taki zarzut, rodzi się w nim bunt: jakże to, on wybiera władzę najwyższą w państwie, Sejm i prezydenta, a tymczasem o wszystkim ma rozstrzygać jakiś sędzia, który nie pochodzi z wyboru, zatem nie ma demokratycznej legitymacji.

Trybunał Konstytucyjny jest częścią władzy sądowniczej, jednej z trzech władz (obok ustawodawczej – Parlamentu i wykonawczej – Prezydenta RP i Rządu). Wszystkie one powinny funkcjonować w równowadze, wzajemnie się wspierając i korygując w imię dobra wspólnego, którym jest Rzeczpospolita Polska. Na tym polega demokratyczna równowaga.

Trybunał Konstytucyjny bada zgodność uchwalonych ustaw z Konstytucją, chroniąc obywateli przed nadmiernym ograniczeniem ich praw i wolności przez pozostałe władze. Bada zaś – znów trzeba to przypomnieć – nie wszystkie ustawy, ani też nie wybiera sobie takich, które mogą najbardziej zaszkodzić władzy obozu rządzącego, tylko może rozpatrywać wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw bądź innych przepisów. Wnioski zaś złożyć w Trybunale mogą tylko niektóre konstytucyjne organy państwa: grupa posłów, prezydent, Krajowa Rada Sądownictwa, Rzecznik Praw Obywatelskich itd. Ich liczba jest ograniczona. Pytanie prawne może do Trybunału skierować także dowolny sąd. Wreszcie, skargę konstytucyjną ma prawo, tak, tak – ono jest gwarantowane przez konstytucję – każdy obywatel. I pan, i pani, i autor niniejszego.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Kazimierz | 02-04-16 17:01
Autorze Szanowny,
namawiam, by nazywał pan rzeczy po imieniu, tak jak kiedyś w swoich felietonach pisał Pan o "lumpenpolakach" dziś znów należy do tego terminu wrócić. Rządzą nami własnie tacy, jak w Pana nie tak dano pisanych tkestach. Proszę zajrzeć do Kontratekstów!