TK



Prawo prasowe w Senacie

prawo prasowe| rejestracja tytułu prasowego| Trybunał Konstytucyjny| wydawanie niezarejestrowanego dziennika

włącz czytnik
Prawo prasowe w Senacie

Na ostatnim w 2012 roku posiedzeniu Senat zajmie się, między innymi, Prawem prasowym.

Senatorowie przeprowadzą drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo prasowe, który również stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W projekcie proponuje się zmianę sankcji karnej  na sankcję grzywny, orzekaną według przepisów Kodeksu wykroczeń, za niedopełnienie wymogu rejestracji czasopisma oraz za wydawanie niezarejestrowanego dziennika.

Trybunał orzekł, że Prawo prasowe wprowadzające sankcje karne w zakresie dotyczącym niezarejestrowanych czasopism drukowanych narusza gwarancje konstytucyjne związane z wolnością wyrażania poglądów, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 ust. 1 Konstytucji) oraz z warunkami dopuszczalności ewentualnych ograniczeń tych swobód (art. 31 ust. 3 Konstytucji). O ile zatem sam wymóg rejestracji nie godzi jeszcze w wolność słowa, o tyle nie da się tego już powiedzieć o sankcji karnej grożącej w razie rozpoczęcia działalności wydawniczej bez dopełnienia obowiązku z art. 20 ust. 1 Prawa prasowego. W ocenie Trybunału sankcja ta, ustanowiona w art. 45 Prawa prasowego, jest środkiem nadmiernie surowym, nieproporcjonalnym w stosunku do celu założonego przez ustawodawcę, jakim jest w istocie zapewnienie przestrzegania obowiązku rejestracji.

Projekt senacki zmienia kwalifikację prawną niedopełnienia rejestracji - nie będzie to już występek zagrożony grzywną lub karą ograniczenia wolności, lecz jedynie wykroczenie, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 000 zł. Projektowane rozwiązanie wyeliminuje więc ewentualną groźbę wykluczenia z dyskursu publicznego redaktora naczelnego, który nie wywiązał się z obowiązku rejestracyjnego.

Dział Prasowy Senatu

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.