TK
Deregulacja według Szejnfelda
Adam Szejnfeld| CIT| deregulacja| PIT| VAT| zatory płatnicze
włącz czytnikOtrzymaliśmy od posła Adama Szejnfelda omówienie projektu zmian podatkowych, które powinny poprawić standing finansowy polskich firm, a które chce on zaproponować Sejmowi. [redakcja OK.]
Deregulacja na rzecz rozwoju gospodarczego jest specjalnością posła Adama Szejnfelda, a największe zmiany prawa gospodarczego, jakie podjęto do tej pory w Polsce, były jego autorstwa. Warto tu wspomnieć choćby o uchwaleniu ustawy o odpowiedzialności urzędniczej, wprowadzeniu zasady domniemania uczciwości, kultury oświadczeń w miejsce kultury zaświadczeń, prawa zawieszania działalności gospodarczej, radykalnego ograniczenia kontroli, czy zmniejszenia kosztów zakładania spółek prawa handlowego, uchwaleniu ustawy o PPP oraz o upadłości konsumenckiej, praktykach absolwenckich, czy prawa przekształceń statusu prawnego firm, a także zasady „zero okienka” do rejestrowania działalności gospodarczej. Dzisiaj poseł Adam Szejnfeld zaproponował kolejną, rewolucyjna zmianę, tym razem polskiego prawa podatkowego (CIT, PIT, VAT) mającą na celu likwidację patologii zatorów płatniczych.
Według opinii większości przedsiębiorców działających w Polsce, a także ekspertów, ekonomistów, prawników oraz z analiz instytucji krajowych i zagranicznych wynika, że największą obecnie barierą i zagrożeniem dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są zatory płatnicze. Łańcuchy zatorów są skutkiem braku realizacji świadczeń wzajemnych między kontrahentami, lub występowania znacznych opóźnień w zakresie regulowania w określonym terminie należności za dostarczane towary lub usługi. Negatywnym efektem tego patologicznego zjawiska jest kredytowanie przez przedsiębiorcę (wierzyciela) swojego nieuczciwego kontrahenta (dłużnika), ale jednocześnie także i samego państwa, bowiem mimo, że przedsiębiorca nie otrzymał jeszcze zapłaty za swoje towary lub usługi, to zmuszony jest zapłacić państwu m.in. podatek dochodowy (CIT, PIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT). Z tych powodów dla bardzo wielu firm zatory płatnicze niosą za sobą zagrożenie utraty płynności finansowej, a w skrajnie niekorzystnych okolicznościach doprowadzają także do bankructw. W sposób szczególny możemy to zjawisko obserwować w ostatnich miesiącach w branży budowlanej, ale nie tylko. Problem dotyczy głównie małych i średnich przedsiębiorstw, ale zaczyna dotykać również i dużych firm.
W zawiązku z powyższym poseł Adam Szejnfeld przygotował na potrzeby Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej pakiet ustaw, pod nazwą „STOP PATOLOGII ZATORÓW PŁATNICZYCH”, które mają na celu likwidację zatorów. Jednocześnie, proponowane ustawy mają składać się na szerszy „PAKIET ANTYKRYZYSOWY”, w którym w przyszłości znajdą się nie tylko propozycje zmieniające ustawy podatkowe, ale również i inne dziedziny prawa, m.in. prawo pracy, czy prawo zamówień publicznych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
II transza deregulacji – początek konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych
Nowe prawo pomoże tylko mniejszym firmom w walce z dłużnikami
Kolejne nowelizacje wnoszą niewiele ułatwień dla biznesu
Lżej przedsiębiorcom
Reforma Prawa upadłościowego: zamiast likwidacji firmy, pomoc w wyjściu z kłopotów
Gowin: państwo nie jest wrogiem przedsiębiorcy
Deregulacja ułatwi życie przedsiębiorcom i podniesie wpływy do budżetu
Adam Szejnfeld zapowiada zmiany dotyczące podwykonawstwa przy zamówieniach publicznych
Deregulacja zawodu ochroniarza
Mikrofirmy bagatelizują zatory płatnicze i nie umieją windykować należności
Czwarta ustawa deregulacyjna
Topnieją zatory płatnicze w polskiej gospodarce
Nie deregulować architektury!
Prezydent podpisał nowelę Prawa zamówień publicznych
Od 2016 roku możliwe większe prawa dla przedsiębiorców
Konstytucja przedsiębiorców
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.