TK
Niepełnosprawni i praca – jak dogonić Europę?
BAEL| GUS| Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej| Niepełnosprawni| PFRON| rynek pracy| spółdzielnie socjalne| Zakład Aktywności Zawodowej
włącz czytnikRegularna zarobkowa praca osób niepełnosprawnych to dla wielu z nich jedna z najważniejszych kwestii. Co należy zrobić, by poprawić wskaźnik zatrudnienia polskich niepełnosprawnych?
W Polsce pracuje 23,4 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce jest więc jednym z najniższych w Unii Europejskiej (w bezkonkurencyjnej pod tym względem Szwecji pracuje około 60 proc. osób niepełnosprawnych). A przecież – na co zwraca uwagę większość specjalistów – regularna zarobkowa praca osób niepełnosprawnych to dla wielu z nich jedna z najważniejszych kwestii.
Trochę danych
Pełne dane na temat osób niepełnosprawnych w Polsce wciąż pochodzą ze spisu powszechnego (2002). Jednak przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny kwartalne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności daje wgląd w zjawisko. Według BAEL w drugim kwartale 2012 roku było w Polsce blisko 2 miliony osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Jedynie 553 tysiące z nich pracowało. 89 tysięcy deklarowało się jako osoby bezrobotne.
Co istotne, wskaźnik zatrudnienia i liczba pracujących osób niepełnosprawnych systematycznie rośnie, nawet w okresie obserwowanej obecnie trudnej sytuacji na rynku pracy. W 2007 pracowało 439 tys. niepełnosprawnych, co przy większej liczbie osób z niepełnosprawnościami w ogóle (2,239 tys.) dawało tragicznie niski wskaźnik zatrudnienia 19,4 proc.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zwraca również uwagę na wzrost liczby ofert dla osób niepełnosprawnych składanych w urzędach pracy. W ciągu 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 41,4 tys. ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. W stosunku do roku poprzedniego liczba takich ofert dla niepełnosprawnych zwiększyła się o 24,4 proc. przy spadku ogólnej liczby ofert w tym samym czasie o 27,2 proc.
We wrześniu 2012 w Systemie Obsługi Dofinansowań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zarejestrowanych było 14 tys. 372 osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności (osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w tym samym miesiącu zarejestrowanych było 128,7 tys., a osób ze stopniem lekkim – 82,7 tys.). Analizując te dane należy pamiętać, że wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w 2011 roku, według danych BAEL, 20,8 proc. stanowią osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, 41,8 proc. osoby z orzeczeniem umiarkowanego stopnia i 37,4 proc. – z orzeczoną lekką niepełnosprawnością. Warto też zwrócić uwagę, że w ostatnich latach zwiększa się udział osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w rynku pracy, maleje zaś udział osób ze stopniem lekkim.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Polska nie ratyfikowała Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnością, ale będzie musiała ją stosować
Anachroniczne ubezwłasnowolnienie niepełnosprawnych intelektualnie
Komisja Kodyfikacyjna o ubezwłasnowolnieniu niepełnosprawnych
Ratyfikacja Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – komentarz
Dyskryminacja w Kodeksie wyborczym: wniosek RPO do TK
Polskie prawo nie dla niepełnosprawnych
PAP: RPO pyta, dlaczego tak długo wykonywano wyrok TK ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
Większość lokali wyborczych nieprzystosowana dla niepełnosprawnych
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.