TK



PKW: głosowanie korespondencyjne powinno być dostępne dla wszystkich

głosowanie korespondencyjne| Kodeks Wyborczy| lokal wyborczy| Państwowa Komisja Wyborcza| PKW| rejestr wyborców| Stanisław Zabłocki| wybory uzupełniające

włącz czytnik
PKW: głosowanie korespondencyjne powinno być dostępne dla wszystkich

Państwowa Komisja Wyborcza opowiada się za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego każdemu wyborcy, zarówno za granicą, jak i w kraju - to jedna z kilku przedstawionych w poniedziałek przez PKW propozycji zmian w Kodeksie wyborczym.

PKW na konferencji prasowej podsumowała swoją działalność w 2012 roku, a także przedstawiła plany na rok 2013. O propozycjach zmian w obowiązujących przepisach mówił członek Państwowej Komisji Wyborczej Stanisław Zabłocki.  Jak podkreślił, zgodnie z Kodeksem wyborczym, PKW ma obowiązek ewentualnego sygnalizowania potrzebnych zmian ustawodawczych prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu. Takie stanowisko, dodał, zostało przedstawione najwyższym władzom państwowym. Zabłocki zapewnił, że w swoich propozycjach zmian PKW stara się nie dotykać tych przepisów, które mają "jakiekolwiek konotacje polityczne".

Komisja opowiada się m.in. za wprowadzeniem jednolitego prawa głosowania korespondencyjnego dla każdego wyborcy, zarówno za granicą, jak i na terenie kraju. Sędzia Zabłocki przypomniał, że obecnie na terenie Polski głosowanie korespondencyjne dostępne jest tylko dla osób niepełnosprawnych; natomiast korzystać z niego może każdy wyborca poza granicami.

W sierpniu 2011 roku wszedł w życie Kodeks wyborczy, który przyniósł kilka nowych rozwiązań umożliwiających udział w wyborach osobom niepełnosprawnych i starszym. W ostatnich wyborach niepełnosprawni i osoby powyżej 75. roku życia mogły głosować za pośrednictwem pełnomocnika lub korespondencyjnie (tylko osoby niepełnosprawne). Osoby niewidome lub słabowidzące mogły zaś skorzystać z brajlowskiej nakładki na karty do głosowania, o ile zgłosiły to w odpowiednim terminie.

PKW chce, by nakładki do głosowania w alfabecie Braille'a znajdowały się w każdym lokalu wyborczym. Jak mówił Zabłocki, dotychczas te nakładki znajdowały się wyłącznie w tych lokalach wyborczych, które były przeznaczone dla wyborców niepełnosprawnych. "Proponujemy wyjście na przeciw potrzebom wyborców i wprowadzenie obowiązku posiadania takich nakładek w dniu wyborów przez wszystkie lokale wyborcze" - powiedział. Kolejna z propozycji PWK związana jest z zapowiadanym zniesieniem obowiązku meldunkowego; ma on zostać zniesiony 1 stycznia 2016 roku. Pociągnie to za sobą likwidację rejestru mieszkańców. Komisja chce, by pozostawić rejestry wyborców w gestii gmin. Miałyby być one prowadzone na podstawie wniosków składanych przez wyborców na piśmie, bądź drogą elektroniczną.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.