TKRada Europy ma plan usprawnienia Trybunału w Strasburgu

David Cameron| ETPC| Kenneth Clarke| Thorbjorn Jagland

włącz czytnik
Rada Europy ma plan usprawnienia Trybunału w Strasburgu
Siedziba ETPC w Strasburgu. Foto: archiwum ETPC

Kraje Rady Europy porozumiały się 20 kwietnia co do planu usprawnienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu - wynika z dokumentu końcowego przyjętego na konferencji w Brighton. Brytyjskie propozycje radykalnych reform zostały odrzucone.

47 państw Rady Europy zgodziło się podczas dwudniowej konferencji na ograniczoną reformę Trybunału, w tym zmiany w kryteriach dopuszczalności skarg składanych przez obywateli, którzy uważają, że łamane są ich prawa człowieka.

Powołując się na rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena AFP podała, że ETPC będzie mógł odrzucać skargi w mniej znaczących przypadkach.

"To sprawi, że Trybunał stanie sie bardziej skuteczny, bowiem będzie rozpatrywał najpoważniejsze naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - powiedział sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland.

Postanowiono ponadto, że termin na złożenie skargi do Strasburga będzie upływał po czterech, nie zaś po sześciu miesiącach od wyczerpania krajowej drogi prawnej przez obywatela.

Dokument końcowy wzywa kraje członkowskie Rady Europy do lepszego wykonywania wyroków ETPC, jak również poszanowania Konwencji, bowiem łamanie gwarantowanych w niej praw człowieka jest powodem, że tyle osób kieruje skargi do Trybunału. Ten organ sądowy Rady Europy został powołany po to, by czuwać nad przestrzeganiem Konwencji; każdy obywatel ma prawo poskarżyć się tam na działanie władz swojego, albo jakiegoś innego kraju-sygnatariusza.

Obecnie na rozpatrzenie oczekuje w Strasburgu ok. 150 tys. spraw; średnio 90 proc. z nich jest odrzucanych na wstępnym etapie, bo są uznane z różnych powodów za niedopuszczalne.

Konferencja w Brighton była trzecią z kolei okazją do dyskusji w gronie członków Rady Europy nad reformą ETPC. Zamiar taki Rada Europy ogłosiła w 2010 roku. Wielka Brytania, która sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w tej organizacji, naciska na głęboką reformę. Londyn wielokrotnie krytykował niektóre orzeczenia Trybunału, a przyznanie więźniom prawa głosowania w wyborach wywołało w ubiegłym roku burzę w Partii Konserwatywnej. Rządowi brytyjskiemu od 10 lat nie udaje się deportować jordańskiego islamisty Abu Katady, ponieważ jego prawnicy zaangażowali ETPC do obrony radykała.

Rząd Davida Camerona zabiegał m.in. , by ETPC miał mniejszą możliwość uchylania orzeczeń sądów narodowych.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.