Debaty



Globalizacja i konstytucja

włącz czytnik

Współzależność gospodarcza, oparta na własności prywatnej i wolności działalności gospodarczej, pozbawia państwa zdolności prowadzenia skutecznej polityki społecznej. W świecie globalnych współzależności obniżanie w danym kraju podatków nie powoduje w nim automatycznego wzrostu działalności inwestycyjnej; taki wzrost nasteruje tam, gdzie koszty pracy są niższe. Próba opodatkowania przez państwo transakcji określonego typu lub dochodów określonej wysokości wywołuje przeniesienie poza jego granice aktywności mającej być przedmiotem opodatkowania. Globalizacja ułatwia i stymuluje osiąganie zysków z naruszaniem reguł ustalonych przez państwa lub obchodzenie tych reguł, czyni opłacalną i bezpieczną, bo przecież legalną, korupcję rozumianą jako „brak przyzwoitości”. Państwom pozostaje więc poszukiwanie źródeł finansowania w zasobach obywateli o niskich i średnich dochodach, którzy nie będą w stanie skutecznie uniknąć podzielenia się nimi, a także kupowanie konsensu społecznego przez zwiększanie długu publicznego. Brak zdolności władzy publicznej do należytego zagwarantowania praw socjalnych obywateli, w zasadzie nieuchronny w gospodarce opartej na własności prywatnej funkcjonującej w warunkach globalizacji (system, który pozwala jednym firmom odnieść sukces kosztem innych, musi zakładać istnienie nierówności), ogranicza wiarygodność ustroju demokratycznego, zdominowanego przez egoistyczną władzę pieniądza „aż po najwyższe sfery państwa”. Państwa demokratyczne nie są w stanie  kontrolować procesów gospodarczych, podporządkowanych zasadzie produktywizmu i korzystających ze wzmacniających się wzajemnie efektów deregulacji, prywatyzacji poszczególnych sfer aktywności publicznej, działalności lobbingowej, które uniemożliwiają urzeczywistnienie dobra wspólnego w działalności władzy publicznej.

Troska o „etykę, sprawiedliwość i trwałą równowagę” nie przejawia się z dostateczną skutecznością w funkcjonowaniu władz publicznych poszczególnych państw demokratycznych, w coraz większym stopniu ubezwłasnowolnionych przez uwarunkowania globalizującej się gospodarki i wskutek tego pozbawionych możliwości przeciwstawienia się niszczącej dobro wspólne zachłanności w gospodarce i polityce.

4. Następstwem globalizacji jest erozja znaczenia konstytucji we współczesnych państwach demokratycznych, związana z istotnym ograniczeniem roli państw w świecie zdominowanym przez korporacje międzynarodowe i zależnym od rynków finansowych.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.