Debaty



Zwara: mocna adwokatura w trudnych czasach

adwokatura| Andrzej Zwara| Krzysztof Sobczak| NRA| sądownictwo dyscyplinarne| samorząd radcowski| usługi prawnicze| zawód zaufania publicznego

włącz czytnik

Teraz gospodarka rusza trochę do przodu i perspektywy wydają się dość optymistyczne. Ale w środowiskach prawniczych słyszy się opinie, że może zabraknąć pracy dla adwokatów i radców prawnych. Jest takie zagrożenie?

Rzeczywiście Polska wychodzi z kryzysu, więc można mieć nadzieję, że prawnicy także skorzystają z tej lepszej koniunktury. Także ci nowi, którzy ostatnio dołączyli do naszego zawodu, ale muszą być do tego dobrze przygotowani i jako samorząd chcemy im w tym pomóc.

A czy ten tak dynamiczny wzrost liczebności adwokatury nie będzie skutkować problemami organizacyjnymi, związanymi z dyscypliną, przestrzeganiem zasad etycznych?

To są naturalne prawa statystyki. Przy większej liczbie członków samorządu będzie też więcej różnorakich problemów. Jestem zwolennikiem sprawnego nadzoru dyscyplinarnego i będę namawiał kolegów z sądów dyscyplinarnych do wytrwałości i konsekwencji w ich pracy. Uważam, że to jest nie tylko w interesie publicznym, ale przede wszystkim w interesie naszej grupy zawodowej i wszystkich jej członków. Przy tak ogromnej masie ludzi źle rozumiana solidarność zawodowa jest szkodliwa. Dlatego dla samorządu bardzo ważne jest nie tylko umacniane sądownictwa dyscyplinarnego, które w tak dużej organizacji staje się już wyspecjalizowaną agendą, ale również odpowiednie kształcenie aplikantów w ramach aplikacji. Należyte przygotowanie do zawodu to nie tylko znajomość przepisów, ale również umiejętność praktycznego stosowania zasad deontologicznych.

W uchwale zjazdu znalazł się zapis o potrzebie zmian w tym zakresie. Chodzi o jakieś wewnętrzne regulacje, czy o nowelizację ustawy?

Prowadzimy razem z radcami prawnymi rozmowy w sprawie nowelizacji przepisów dotyczących procedury dyscyplinarnej. Mają one umożliwić przyspieszenie rozpoznawania spraw, zwiększenie transparentności postępowań oraz uproszczenie trybu wnoszenia spraw przez skarżących.

Ministerstwo deklaruje zainteresowanie tym projektem. Ale do Sejmu trafił również projekt jednej z partii opozycyjnych, która wraca do dawnego pomysłu wyprowadzenia prawniczych postępowań dyscyplinarnych z samorządu i zobowiązania sądów powszechnych do ich rozpoznawania. Czy adwokatura akceptuje ten kierunek myślenia?

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.