Debaty



Zwara: mocna adwokatura w trudnych czasach

adwokatura| Andrzej Zwara| Krzysztof Sobczak| NRA| sądownictwo dyscyplinarne| samorząd radcowski| usługi prawnicze| zawód zaufania publicznego

włącz czytnik

Skoro pan mówi, że jeszcze żaden z zawodów zaufania publicznego nie upadł z powodu przemieszczania pewnych kompetencji, to rozumiem że adwokatura też nie upadnie na skutek wyposażenia radców prawnych w prawo do prowadzenia obron karnych.

Oczywiście, że nie upadnie. Tym bardziej, że wedle naszego rozeznania dużą część radców prawnych deklaruje brak zainteresowania obronami, a radcowie na etatach, w ogóle nie będą mogli tego robić. Przypomnę, że w latach 1945-1989 adwokatura była w sposób sztuczny wtłoczona wyłącznie w pomoc dla osób fizycznych. A radcowie prawni w tamtym czasie zostali skierowani do obsługi podmiotów gospodarczych. Po 1989 roku adwokatura otrzymała niesamowity przywilej obsługi na zasadach wolnego rynku także podmiotów gospodarczych. No i przez ostatnie ponad 20 lat radcowie prawni też uzyskiwali kolejne uprawnienia wykraczające poza ten ich dawny monopol obsługi gospodarki. Ta historyczna sytuacja w naturalny sposób w latach 90-tych ustawiła samorządy naszych zawodów w pewnej opozycji do siebie. Podział już nie przebiega na linii adwokaci – radcowie. Realny jest podział na prawników niezależnych, czyli wszystkich adwokatów i tych radców prawnych, którzy działają we własnych firmach oraz na tych prawników, którzy działają na podstawie stosunku pracy. Widzę pilną potrzebę uregulowania i wyeliminowania możliwości świadczenia pomocy prawnej przez osoby bez wykształcenia prawniczego.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.