Państwo



Biuletyn Kompas - Budżet obywatelski w oparach polskiej polityki lokalnej (cz. 1)

budżet obywatelski| budżet partycypacyjny| Instytut Spraw Publicznych| Kongres Ruchów Miejskich| Kraśnik| Lublin| Regionalna Izba Obrachunkowa

włącz czytnik

Kraśnik – (nie)zaradni radni?

Pierwszym z przypadków jest położony w południowej części województwa lubelskiego Kraśnik. Głosowanie nad miejscowym budżetem obywatelskim, mającym stanowić część budżetu na 2014 rok, przeprowadzono w powiązaniu z pracą nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę budżetową na rok 2014. Stąd możliwe było przeprowadzanie całej procedury jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Odbywające się na początku marca głosowanie zakończyło zwycięstwem projektu, którego realizacja nie leży w kompetencjach gminy. 1130 mieszkańców (na 3844 głosujących - frekwencja wyniosła 13%) opowiedziało się za sfinansowaniem dachu na budowanym od kilkunastu lat kościele Matki Bożej Bolesnej w dzielnicy fabrycznej (zob. protokół z wynikami głosowania). Finansowanie budowy kościoła nie należy do zadań gminy, ponieważ obiekt, o którym mowa nie jest ani zabytkiem, ani kaplicą, mającą na celu stworzenie warunków do działania duszpasterstwa specjalnego w zakładach leczniczych i zamkniętych zakładach pomocy społecznej (według oceny prawników Biura Analiz Sejmowych). Sfinansowanie jego pokrycia dachowego z pieniędzy publicznych jest też sprzeczne z konstytucyjną zasadą rozdziału między państwem a działającymi na jego terytorium kościołami i związkami wyznaniowymi (art. 25 ust. 3 Konstytucji RP) oraz zapisami ustawy o stosunku państwa do kościoła katolickiego w Polsce.

Pomimo idącej po tej samej linii opinii prawników miejscowego magistratu, wskazujących, iż „budowa kościoła wyznaniowego nie należy do zadań publicznych miasta” oraz wskazującego na tę samą okoliczność prezydenta, przyjmujący ostatecznie wnioski do realizacji radni zadecydowali inaczej. Nie pomogła też wyrażana już na tym etapie negatywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wcześniej, projekt inwestycji na pokrycie dachowe zatwierdziła do wystawienia pod głosowanie oceniająca zgłoszone wnioski pod względem formalno-prawnym komisja doraźna ds. budżetu obywatelskiego Rady Miasta Kraśnik, składająca się ze wszystkich radnych miejskich. Zamiast przedstawienia mieszkańcom do głosowania tylko wniosków, które są możliwe do realizacji, zrobiła im niepotrzebne nadzieje. A obywatele położonego w wyjątkowo konserwatywnej części kraju (na Podkarpaciu) miasteczka ochoczo opowiedzieli się za projektem, który w ich perspektywie jest najbardziej potrzebny.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.