Państwo
F. Rymarz: Wybory do PE a wybory krajowe. Podobieństwa i różnice
Ferdynand Rymarz| frekwencja| kadencja| koalicje wyborcze| okręg wyborczy| Państwowa Komisja Wyborcza| Parlament Europejski| progi wyborcze| wybory do Parlamentu Europejskiego
włącz czytnikZbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego wywołują zainteresowanie wyborców specyfiką tej szczególnej elekcji i skłaniają do porównania jej do krajowych wyborów parlamentarnych. Wybory do PE nie są w Polsce zupełną nowością, bowiem już dwukrotnie: w 2004 i 2009 roku były organizowane i przeprowadzone. Ich istota nie została jednak do końca rozpoznana przez wyborców, świadczy o tym m. in. bardzo niska frekwencja im towarzysząca: w 2004 roku wyniosła 20,80% a w 2009 – 24.53%. Jest to najniższy w Polsce wynik udziału obywateli w wyborach.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego są przedstawicielami narodów państw Unii Europejskiej; nie są związani żadnymi instrukcjami i nie mogą być odwołani. Innymi słowy, reprezentują Polskę w Parlamencie Europejskim i mają m. in. wpływ na uchwalenie prawa i budżetu Unii Europejskiej. Liczba wybieranych europosłów dla danego kraju jest określona w przepisach prawa UE i aktualnie wynosi dla Polski 51. Kadencja europosła trwa pięć lat (posła na Sejm – cztery lata). Mandatu posła do PE nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm RP albo senatora, z pełnieniem funkcji członka Rady Ministrów ani sekretarza stanu oraz z zajmowaniem stanowiska lub pełnieniem funkcji, których - stosownie do przepisów Konstytucji RP albo ustaw - nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm bądź senatora. Pewne zakazy łączenia mandatu posła do UE z funkcjami i stanowiskami znajdują się również w przepisach UE.
W bieżącym roku UE wyznaczyła krajom członkowskim czas na przeprowadzenie wyborów między dniem 22 a 25 maja; w Polsce wybory do PE odbędą się w niedzielę 25 maja 2014 roku, a kompetencje do ich zarządzenia w drodze postanowienia posiada Prezydent RP, który ogłosi je, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów. (Wybory parlamentarne również zarządza Prezydent RP).
Tryb i zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy. Najogólniej rzecz ujmując, wybory do PE są bardzo podobne do krajowych wyborów parlamentarnych (mają tu odpowiednie zastosowanie przepisy działu III dotyczące wyborów do Sejmu RP, co sprawia, że więcej jest zbieżności niż różnic). Zarówno jedne, jak i drugie są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Progi wyborcze – elementem demokratycznego systemu wyborczego
7-8 czerwca 2003: referendum unijne. Organizacja i przebieg
F. Rymarz: Wybory do PE w 2009 roku - przebieg kampanii wyborczej i głosowania
F. Rymarz: Rezygnacja z mandatu do Parlamentu Europejskiego
W kampanijnym cyrku
SN: 64 protesty wyborcze
Wybory do Parlamentu Europejskiego jako wybory drugiej kategorii
Kukiz żąda od RPO skargi do Trybunału
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski