Państwo



Finanse samorządów: pierwsze czytanie obywatelskiego projektu w Sejmie

Andrzej Porawski| JST| Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego| samorząd terytorialny| Tomasz Makowski| Związek Miast polskich

włącz czytnik

Co do współpracy z rządem, Porawski jako sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego od lat 12., zaznaczył, że z tym rządem się dobrze współpracuje. Wyjątkiem jest ministerstwo finansów, które nie podjęło dyskusji o sytuacji finansowej samorządu terytorialnego. Wyjaśnił też posłom, że jeśli do prac w parlamencie trafia projekt bez opinii strony samorządowej KWRiST, to oznacza to, że nie spełniał on art. 50 ustawy o finansach publicznych, który mówi, że jeżeli ustawa powoduje skutki, to trzeba je oszacować oraz podać źródła ich finansowania. W związku z tym, że wiele ustaw nie spełnia tego warunku - „przygotowujemy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego obejmujący około 30 ustaw w sprawie deliktu ustawowego.” – poinformował Andrzej Porawski posłów.

Na pytanie, czy jest sens omawiać projekt, gdy jest już po dyskusjach nad budżetem odparł, że samorządowcy nawet wolą rozmawiać bez presji czasowej i „spinania na siłę” budżetu.

Nawiązując do danych przytoczonych przez ministra Grabowskiego przyznał, że do roku 2007 dynamika wzrostu dochodów JST była bardzo obiecująca - pozwalała planować rozwój i wykorzystanie środków europejskich. Natomiast po tym roku nastąpił wzrost zadłużenia i deficytu. „Myśmy się skoncentrowali na próbie obrony naszego potencjału rozwojowego. Można jednak sobie wyobrazić, że samorządy będą tylko administrowały i zmniejszą poziom inwestowania. To zaskutkuje tym, że do kasy państwa wpłynie mniej pieniędzy z podatku VAT, PIT i CIT, będzie mniej pracy. Odpowiedź, na którą oczekujemy to odpowiedź o nasz system finansowania w kontekście rozwoju Polski, w kontekście tego, czego oczekują od nas obywatele.” – zakończył swoje wystąpienie Porawski, dziękując wszystkim klubom parlamentarnym za pozytywne odniesienie się do projektu i obietnicę pracy nad nim, by sukces samorządu terytorialnego mógł być kontynuowany.

Związek Miast Polskich

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.