Państwo
R. Hauser: KRS, w atmosferze współpracy
Artur Pawlak| deficyt zaufania| KRS| Ministerstwo Sprawiedliwości| niezależność sądów| niezawisłość sędziowska| Roman Hauser| wymiar sprawiedliwości| zaufanie obywatela
włącz czytnik– Problem wydaje się jednak szerszy. Badania pokazują, że z roku na rok liczba osób niezadowolonych z wymiaru sprawiedliwości nie maleje, co widać choćby po liczbie portali internetowych publikujących skrajnie negatywne oceny formułowane wobec sądów i sędziów. Jak KRS pod Pana przewodnictwem zamierza dbać o autorytet trzeciej władzy?
– Chcemy ożywić działalność informacyjną, zastanawiamy się choćby nad organizacją dni otwartych w sądach, podczas których pokazywalibyśmy, jak ciężko sądy pracują i na czym polega istota wymierzania sprawiedliwości. Przede wszystkim jednak, w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, mamy nadzieję wdrożyć lepszy model działania rzeczników prasowych sądów. Potrzebne są profesjonalne, wieloosobowe zespoły w sądach, zdolne szybko reagować na informacje o charakterze negatywnym, a niemające żadnego uzasadnienia w faktach. Oczywiście, kluczem do skutecznej polityki informacyjnej danego sądu jest zawsze postawa prezesa i jego otwartość na media. Przy czym nie chodzi mi o otwartość w sensie celebryckim, a docenienie roli udzielenia szybkiego wyjaśnienia czy komentarza na tematy, które sądu bezpośrednio dotycz
– W społeczeństwie panuje przekonanie, że sędziowie wcale nie działają w interesie obywateli, społeczeństwa, państwa. Proszę zwrócić uwagę, że nawet tematy, które funkcjonują w warstwie medialnej, koncentrują się wokół sędziowskich płac czy sędziowskiej niezależności. Perspektywa obywatelska gdzieś umyka. Czy KRS zamierza temu przeciwdziałać?
– Jak najbardziej, choć jest to praca na wiele lat. Dobrym, modelowym działaniem jest to, co zaczął robić prezes apelacji poznańskiej, sędzia Krzysztof Józefowicz. Musimy zacząć młodym ludziom od samego początku, a więc już w szkołach, pokazywać istotę wymiaru sprawiedliwości. Rada będzie takie inicjatywy wspierać.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
KRS zaniepokojona kwestionowaniem zasady niezawisłości sędziów
Niepowołani przez Lecha Kaczyńskiego sędziowie złożyli skargi konstytucyjne
Szef KRS krytykuje projekt ws. nadzoru nad sądami
Na Wokandzie: Takie Rzeczypospolite, jakie sędziów chowanie
Adam Niedzielski, MS: Strategicznie o Temidzie
Z żalem żegnamy Stanisława Dąbrowskiego
KRS krytykuje projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych
M. Gersdorf: sędzia nie jest urzędnikiem
Na wokandzie: 25 lat Krajowej Rady Sądownictwa
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.